Quantcast
Channel: Festiwal Biegów | Portal o bieganiu
Viewing all 16212 articles
Browse latest View live

Bieg Trzech Mostów Ambasadora. "Biegacz musi biegać"

$
0
0

Być nad Bałtykiem w wakacje i nie wziąć udziału w żadnym biegu? Tak nie mgło być. I również w tym roku tradycji stało się zadość – pisze Janusz Milczarek, Ambasador Festiwalu Biegów.

Ponieważ swoje plany wakacyjne związałem z Międzyzdrojami, wytypowałem dwa biegi w najbliższej okolicy. Jednym z nich był 5. Bieg Filmowy w Wałczu, a drugim właśnie Bieg Trzech Mostów w Kamieniu Pomorskim, zorganizowany zresztą po raz pierwszy. Ostatecznie wybrałem ten drugi. Po pierwsze bliżej, po drugie prognoza pogody nie zapowiadała plażowania, a biegać przecież można - nawet w deszczu.

I stało się. Po przybyciu na miejsce, około godziny 12 skropiło lekkim kapuśniaczkiem, który jednak z minuty na minutę przybierał na sile. Suchą stopą udało się jeszcze zwiedzić port jachtowy i miasteczko, ale już na pół godziny przed startem lało konkretnie. No cóż, pierwszy od kilku lat bieg w deszczu.

Start i meta oraz biuro zawodów usytuowane zostały na Starym Rynku.

Nadchodzi godzina startu. Odwołana rozgrzewka, bo leje coraz mocniej. Pięć minut przed godziną 14 prawie wszyscy - ponad trzysta osób - ustawiamy się na starcie. Po dwóch minutach deszcz przestaje przeszkadza .Bynajmniej nie dlatego, że przestało padać.

Odliczanie wsteczne od dziesięciu i START.

Początkowo przez miasto i drogą nr 107 w stronę Dziwnówka. I jest pierwszy most na rzece Świniec. Po drugim kilometrze skręcamy w ul. Żółcińską, potem trochę leśne ścieżki i wbiegam w chyba na najdłuższą w Polsce kładkę dla pieszych nad wodą, łączącą Kamień Pomorski z miejscowością Żółcino. 300 metrów przez Karpinkę. Po prawej stronie Port Jachtowy i Zalew Kamieński.

Pięć kilometrów za nami, w butach mokro, ale przynajmniej nikt się nie spocił! Przebiegamy przez rynek, park (górka), obok kościoła Św. Mikołaja i Sanatorium Uzdrowiskowego Chrobry i dalej ul. Elizy Orzeszkowej wybiegamy z miasto. Przed nami trzeci most prowadzący na Wyspę Chrząszczewską. Po przebiegnięciu jeszcze kilkuset metrów, zawracamy, znów park i górka, w kierunku Starego Rynku do mety.

A deszcz dalej używa sobie na nas. I chociaż pogoda nie rozpieszcza, na mecie witają i dopingują na ostatnich metrach kibice. W sumie 326 biegaczy z całej Polski - Łódź, Bydgoszcz, Wałbrzych, Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Poznań i wszystkie miejscowości w promieniu stu kilometrów od Kamienia Pomorskiego...

Pierwszą edycję wygrywa Tomasz Winkler z Marklowic z czasem 35:56, a wśród pań - Agnieszka Klimas z Gryfic (45:03). GRATULUJEMY!!!

Jeszcze losowanie symbolicznych upominków i…. przestaje padać. A po godzinie 18 to nawet wychodzi słońce i robi się całkiem letni wieczór.

Impreza udała się na pewno. Chociaż godzinę startu pewnie można było ustalić na wcześniejszą. Start w środku dnia nie wszystkim się podobał, a takie komentarze się pojawiały. Deszcz nie przeszkodził, wakacjusze-biegacze stawili się dzielnie na starcie.

Miejmy nadzieję, że za rok pogoda dopisze i na drugiej edycji pojawimy się znowu. Bo przecież biegacz musi biegać. I najważniejsze, że jest ku temu coraz więcej okazji, także na wakacjach!

Więcej zdjęć: TUTAJ

Janusz Milczarek, Ambasador Festiwalu Biegów


Wieliszew: Ultrasi uczczą pamięć powstańców

$
0
0

W położonym o 40 km od Warszawy Wieliszewie rozegrany zostanie wkrótce Ultramaraton Powstańca 1944 - 2015. Biegacze podążą szlakiem „kuriera powstańczego” by oddać hołd uczestnikom walk w 71. rocznicę warszawskiego zrywu niepodległościowego. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Będzie to już druga edycja imprezy. Rok temu biegacze ruszali z Legionowa a finiszowali w Wieliszewie. Tym razem start i meta znajdzie się w tej ostatniej miejscowości. Dodatkowo trasa została wydłużona z 45 do 46 km.

– Pomysł na imprezę powstał po rozmowach z wójtem Wieliszewa i starostwem w Legionowie. Pierwsza edycja startowała spod tamtejszej Areny i prowadziła w sumie po terenie trzech gmin. Wystartowało ponad 120 osób, co skłoniło nas przygotowania kolejnej edycji. I utwierdziło wp przekonaniu, że warto ją zrobić – wyjaśnia Marek Ziółkowski z Referatu Sportu w Gminie Wieliszew.

Pokonanie dystansu dłuższego niż maraton to nie wszystko. Organizatorzy, tak jak w ubiegłym roku, przygotowali dla biegaczy 5 punktów historycznych, które trzeba obowiązkowo zaliczyć. Są to: Lotnisko polowe w Poniatowie, Skwer 11 listopada w Olszewnicy Starej, Fort w Janówku, ruiny pałacu Poniatowskich w Górze oraz kościół w Wieliszewie.

– Są to miejsca związane z rożnymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej, z okresem Powstania Warszawskiego. Każdy uczestnik otrzymuję kartę startową oraz mapę z proponowaną trasą. Na punktach będzie dokonywana perforacja za pomocą specjalnego przycisku. Do tego mamy 6 punktów kontrolnych / bufetów. Za niezaliczenie któregoś z nich dodajemy godzinę kary – tłumaczy Marek Ziółkowski.

Jest też możliwość wystartowania w imprezie jako drużyna (zmiany na punktach konktrolnych). Sztafeta może liczyć od 2 do 7 osób. Ustalają skąłd warto pamiętać, że jeśli drużyna składa się z 5 uczestników (i więcej), to wśród nich musi być minimum jedna zawodniczka.

Uczestnicy imprezy otrzymają przed biegiem biało-czerwone opaski na ramię. Na mecie czekać będą zaś medale.

2. Ultramaraton Powstańca zaplanowano na 2 sierpnia. Biuro zawodów znajdować się będzie przy hali sportowej w Wieliszewie. Czynne będzie od godziny 7.30. Początek biegu o 8.30. Meta znajdować się będzie na stadionie w Wieliszewie.

2. Ultramaraton Powstańca w naszym KALENDARZU IMPREZ.

RZ

Pensjonat - gospoda "Na Leśnej" w Krynicy-Zdroju

$
0
0

"Na Leśnej" znajduje się 1 km od centrum Krynicy-Zdroju. Jest to idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie, Twojej rodziny i znajomych. Nie tylko podczas PZU Festiwalu Biegowego.

W naszym nowo otwartym obiekcie odnajdziesz miejsce, gdzie wypoczniesz w luksusowo wyposażonych pokojach, jednocześnie będziesz mieć okazję do zasmakowania wspaniałych potraw kuchni regionalnej.

Profesjonalna obsługa, niepowtarzalna atmosfera i komfortowe warunki sprawią, że Twój wypoczynek okaże się prawdziwą przyjemnością, a my będziemy zaszczyceni Twoją obecnością.

Wszystkie pokoje posiadają łazienkę oraz wyposażone są w telewizor i dostęp do internetu. Większość z nich posiada lodówkę oraz balkon.

Na miejscu dostępny jest bezpłatny parking.

Zapraszamy również do restauracji, w której serwujemy dania tradycyjne oraz regionalne. Polecamy szczególnie dania z dziczyzny, baraniny, szeroki asortyment pierogów własnego wyrobu oraz "Danie szefa kuchni" - Kotlet chłopski z borowikami i surówą.Restauracja usytuowana jest na dwóch poziomach. W zabytkowych piwnicach znajduje się sala na 90 osób, z podestem dla orkiestry i parkietem do tańczenia.Na górze znajdują się dwie sale: góralska i myśliwska. Spożywanie posiłków umila muzyka na żywo.Organizujemy imprezy okolicznościowe (chrzciny, wesela, komunie) oraz przyjęcia dla grup zorganizowanych.

Dla posiadaczy Karty Biegacza rabat 10% na nocleg, gastronomię i bar.

Polecamy!

Adres: ul. Leśna 2, 33-380 Krynica Zdrój
Tel. 18 477-77-98
E-mail: gospodakrynica@gmail.com
Internet: www.gospoda-krynica.pl

Doping? Leczenie? Zdyskwalifikowana Sylwia Ejdys

$
0
0

W organizmie Mistrzyni Polski w półmaratonie Sylwii Ejdys-Tomaszewskiej (na zdjęciu) wykryto ślady zabronionej substancji. Kontrolę antydopingową przeprowadzono podczas czerwcowego Nocnego Półmaratonu we Wrocławiu. – Zgodnie z regulaminem imprezy zawodniczka została zdyskwalifikowana, a sprawa została przekazana do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – powiedział Nam organizator biegu Wojciech Gęstwa.

Na razie sprawy nie chce komentować Janusz Krynicki, Przewodniczący Komisji Wyróżnień, Dyscypliny i Zwalczania Dopingu PZLA. – Jeśli sprawa do nas trafi zajmiemy się nią na dzisiejszej komisji. Nic więcej na razie nie mogę powiedzieć poza tym, że wyjaśnienie takich kwestii trwa od jednego do trzech miesięcy – stwierdził w rozmowie z naszym serwisem.

Nocny Półmaraton we Wrocławiu to jedna z nielicznych imprez masowych w Polsce, która przeprowadza badania antydopingowe. – Zależy nam nie tylko na licznej frekwencji, sprawnej organizacji, dobrych wynikach, ale i na rywalizacji w atmosferze fair play – akcentuje Wojciech Gęstwa. Jak mówi, w tym roku sprawdzane były próbki czterech osób. Zbadano najlepszego zawodnika i zawodniczkę oraz najlepszego Polaka i Polkę. Tylko próbka Sylwii Ejdys-Tomaszewskiej budziła zastrzeżenia.

Na razie nie wiadomo czy zawodniczka przyjęła zakazaną substancję świadomie, czy zażyła niesprawdzony lek. Pewne jest tylko to, że nie zdecydowała się na przeprowadzenie badań próbki B. Czy to oznacza formalnie przyznanie się do winy?

– Niekoniecznie. Zawodnicy wiedzą, że jest bardzo mało prawdopodobne, by takie powtórne zbadanie próbki dało inny wynik niż pierwotny. A muszą je zrobić na własny koszt, co nie jest tanie – powiedział nam Michał Rynkowski, dyrektor Biura Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.

Pozytywny wynik testu mógł wynikać z tego, że zawodniczka była w trakcie leczenia farmakologicznego, co zresztą sama potwierdziła w oświadczeniu (jego treść poniżej) przesłanym do Radia Wrocław, które jako pierwsze poinformowało o sprawie.

– W takim przypadku trzeba o tym jednak poinformować IAAF (jeśli mówimy o zawodniku mającym rangę międzynarodową) czy Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie (rangę krajową) oraz uzyskać stosowna zgodę na używanie substancji lub metody zabronionej - tzw. wyłączenie terapeutyczne. Pani Sylwia takiego wniosku o wyłączenie nie złożyła – informuje Michał Rynkowski.

Zdaniem szefa komisji antydopingowej, zawodniczce grożą - zgodnie z nowymi przepisami - cztery lata dyskwalifikacji. – Nawet jeśli znajdziemy okoliczności łagodzące ta kara nie może być mniejsza – dodaje Krynicki.

MGEL

fot. wikimedia

Oświadczenie Sylwii Ejdys-Tomaszewskiej dla Polskiego Radia Wrocław:

W wyniku Kontroli Antydopingowej przeprowadzonej podczas III. Nocnego Wrocław Półmaratonu w moim organizmie w próbce A została wykryta substancja będąca w grupie hormonów S4 (clomiphene and its metabolite desethylclomiphene). Nie poddano badaniu próbki B, ponieważ zgodnie z historią leczenia ginekologicznego wykryty środek był zastosowany jako jeden z leków w grudniu 2014r. Odległa data terapii nie wymagała posiadania wyłączenia dla celów terapeutycznych TUE, dlatego też biorąc udział w w/w zawodach nie miałam pojęcia, iż lek przez tak długi czas utrzymuje się w moim organizmie. Zgodnie z regulaminem Komisji Antydopingowej jako zawodnik PZLA nie miałam obowiązku informowania o leczeniu farmakologicznym w/w organu, ponieważ okres od leczenia do startu w III. Nocnym Półmaratonie był dłuższy niż 6 miesięcy. Od pozytywnego wyniku do dyskwalifikacji jeszcze długa droga. Na dzień dzisiejszy jestem zawieszona w startach do wyjaśnienia sprawy. Dopiero Komisja Dyscyplinarna orzeknie o mojej winie, natomiast pewne jest to, że będę się odwoływać podpierając dokumentacją medyczną dopóki sprawiedliwość i prawda nie wyjdą na jaw.

 

Zapewniam, że nigdy a tym bardziej teraz kiedy już amatorsko uprawiam sport i pracuję na co dzień nie sięgnęłam do środków niedozwolonych w sporcie, by polepszyć swój wynik sportowy. Cały dorobek mojej kariery osiągnęłam TYLKO i WYŁĄCZNIE poprzez ciężki i systematyczny trening. Nigdy nie oszukałam swoich rywali, rodziny oraz ludzi którzy mi zawsze kibicowali.

Sylwia Ejdys-Tomaszewska
 

Jesteś tym, co jesz. I o czym czytasz...

$
0
0

Zaskakujące wnioski nasunęły się amerykańskim naukowcom po przeczytaniu wszystkich wydań The New York Times i The London Times z ostatnich 50 lat. W dziennikach szukali trendów żywieniowych i liczyli słowa związane z jedzeniem, a potem porównali swoje dane z informacjami o BMI i innych wskaźnikach otyłości w Wielkiej Brytanii i USA.

Chociaż nie jest to oczywiste i wymaga skomplikowanej obróbki statystycznej, to jednak związek między opisywanym jedzeniem a otyłością istnieje. Na dodatek jest on całkiem wymierny. Zdaniem naukowców można przewidzieć, czy w ujęciu globalnym mieszkańcy danego kraju schudną, czy też może zgrubną w ciągu kolejnych 3 lat, na podstawie tego, o czym czytają obecnie.

Inaczej mówiąc, od dobory lektury w tym tygodniu może zależeć waga Polaków w 2018 r. W ciągu ostatnich 50 lat liczba artykułów o owocach i warzywach zmalała o 46%. Za to artykuły opisujące słone lub słodkie przekąski zyskały na popularności. Tych pierwszych jest o 417% więcej, słodkości zanotowały wzrost o 310%, a trzeba dodać, że naukowcy pominęli treści reklamowe. Skupili się wyłącznie na merytorycznych tekstach i informacjach.

Co ciekawe, to nie wzrost częstotliwości pisania o mniej zdrowych produktach jest największym problemem, a właśnie spadek występowania owoców i warzyw w publikacjach.

W 1960 r. w USA ludzie otyli stanowili 13,4% społeczeństwa, w 2010 r. już 33,8%. W Wielkiej Brytanii w 1993r. było 15% otyłych, w 2010 r. już 25,4%. Według danych GUS, w 2009 r. ponad połowa Polaków borykała się z problemem zbyt dużej wagi. Między 1996 a 2009 polscy statystycy zanotowali wzrost liczby osób otyłych o 32 punkty procentowe.

W dbałości o prawidłową wagę, równie ważne jak dobór składników na śniadanie, jest dobór odpowiedniej lektury.

IB

źródło

Plebiscyty FB: Stan głosów na 22 lipca

$
0
0

Biegowe Wydarzenie Roku: Na pozycję lidera wskoczył po raz drugi warszawski bieg charytatywny „Wybiegaj Sprawność”. Wielotygodniowy lider zestawienia z Gdyni traci dystans do czołówki. Poniżej szczegółowe zestawienie głosów w czołowej "20" na dzień 15 lipca:

1. IV Bieg Charytatywny "Wybiegaj Sprawność" w Warszawie - 1013
2. "Biegniemy po nowe płuca dla Piotra" w Oświęcimiu - 995
3. Bieg Niepodległości w Gdyni - 919
4. parkrun polska - 815
5. XIII Półmaraton św. Mikołajów - 710
6. Ultramaraton Rykowisko - 653
7. VIII Mazda Półmaraton Ślężański w Sobótce - 507
8. IV Bieg Walentynkowy w Dąbrowie Górniczej - 442
9. Bieg o Breńskie Kierpce - 271
10. IX Grodziski Półmaraton "Słowaka" - 248
11. Bieg Serca - fundacji Spartanie Dzieciom - 198
12. III Bieg po Moczkę i Makówki w Stanowicach - 182
13. sieBiega Półmaraton Kielecki - 175
14. III PKO Nocny Wrocław Półmaraton - 170
15. XLPL Ekiden w Poznaniu - 134
16. Dynowska ZaDyszka w Dynowie    126
17. Bieg Niepodległości w Żaganiu    123
18. On The Run w Warszawie - 119
19. Letni Bieg Piastów w Jakuszycach - 112
20. Parkowe Hercklekoty w Chorzowie    - 108

Na kolejne propozycję kandydatów do nagród czekamy już tylko do 31 lipca. Swoich faworytów możecie wskazywać spośród tych imprez i cykli biegowych, które odbyły się w okresie sierpień 2014 r. - lipiec 2015 r. Głosowanie w plebiscycie potrwa do 9 września do godz. 12:00.



Biegowe Wydarzenie Roku: Bloger i redaktor NaTemat.pl Mateusz Jasiński utrzymuje pozycję lidera, ale tempo, nad jakim powiększa przewagę nad konkurentami spadło. Stan głosów na 15 lipca:

1. Mateusz Jasiński - blog trenerbiegania.pl, redaktor NaTemat.pl - 655
2. Krzysztof Bartkiewicz - blog w portalu maratonypolskie.pl - 421
3. Marek Grund - blog w portalu Maratonypolskie.pl - 268
4. Paweł Matysiak - blog pawelbiega.pl - 233
5. Paweł Bejnarowicz blog BiegamJestemAktywny.pl - 229
6. Kasia Gorlo - blog Runtheworld.pl - 194
7. Jacek Fedorowicz - felietonista Runner's World - 156
8. Agata Masiulianiec - blog BiegowySwiat.pl - 107
9. Bartosz Olszewski - blog warszawskibiegacz.pl - 95
10. Anna i Grzegorz Ząbkiewicz - blog potuptani.blogspot.com - 89

Faworytów do nagród możecie wskazywać spośród tych dziennikarzy i blogerów zajmujących się tematyką biegową, których materiały były publikowane w okresie sierpień 2014 r. - lipiec 2015 r. Czekamy na Wasze zgłoszenia, ale już tylko do 31 lipca. Na zgłoszenia czekamy już tylko do 31 lipca.



Głosy w plebiscytach na Biegowe Wydarzenie i Dziennikarza Roku można oddawać poprzez formularz elektroniczny oraz SMS. Listę wszystkich kandydatów do nagród, formularze głosowania i zgłaszania imprez / dziennikarzy oraz numery SMS znajdziecie TUTAJ.

Przypominamy, że zgodnie z regulaminem, z jednego adresu e-mail można oddać tylko jeden głos na dany bieg/cykl biegowy. Każdy kolejny będzie uznany za nieważny. Nie jest jednak zabronione, by wysyłać pojedyncze głosy na poszczególne imprezy.

Ponieważ można głosować także poprzez system SMS, podobna procedura obowiązuje, gdy w głosach oddanych z różnych adresów internetowych podany jest ten sam numer telefonu. Systemy SMS i internetowy to równoważne, ale wykluczające się narzędzia głosowania, jeśli dotyczą tego samego numeru telefonu.

Głosy oddane bez podania numeru telefonu uznawane są za nieważne. Nieważne są też głosy przesyłane z tymczasowych skrzynek internetowych lub innych urządzeń używanych do nieuprawnionego zwielokrotniania głosów.

Głosowanie w obu plebiscytach potrwa do 9 września 2015 roku do godz. 12:00. Wyniki ogłosimy podczas Gali 6. PZU Festiwalu Biegowego, która odbędzie się w dniu 11 września w Krynicy-Zdrój.

Rekord Scotta Jurka i sam biegacz... w ogniu krytyki

$
0
0

Gdy Scott Jurek zostawał rekordzistą Szlaku Appalachów nie spodziewał się zapewne negatywnej oceny swojego przedsięwzięcia. Tymczasem...

Przez ponad 46 dni Amerykanin o polskich korzeniach był w drodze, pokonując 3500 km. Odwiedził drodze 14 stanów i wszędzie był witany przyjaźnie. Wielki finał jego rekordowego biegu odbywał się na terenie parku stanowego Baxter w Maine. Park obejmuje powierzchnię 200 000 akrów w większości pokrytych lasem. Jego zadaniem jest ochrona ekosystemu, z tego względu jego władze poważnie podchodzą do regulaminu.

Ich zdaniem Scott Jurek złamał postanowienia tego dokumentu i zachował się na teranie parku w niewłaściwy sposób. Wyraz swojemu rozczarowaniu dali na facebooku, punktując rekordzistę z całą surowością.

Pierwszym przewinieniem było złamanie zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Stało się tak za sprawą szampana, którym biegacz i jego ekipa świętowali sukces. Większość komentujących ten zarzut uznało, że w takiej sytuacji, szampan jest zupełnie zrozumiały i akceptowalny. Inne zarzuty nie były już tak łatwe do odparcia

Okazało się bowiem, że Scott Jurek nie dopełnił formalności. Finałową wspinaczkę na górę Katahdin odbył w większej grupie niż dopuszcza regulamin, pozostawił za sobą śmieci i zorganizował sesję zdjęciową oraz spotkanie dla mediów na terenie parku nie ubiegając się o pozwolenie na konferencję prasową. Przedstawiciele mediów robili w tym czasie zdjęcia, chociaż komercyjne i właśnie medialne użycie wizerunku parku wymaga osobnego pozwolenia.

„Z całym szacunkiem dla osiągnięć Scotta Jurka, Baxter State Park nie jest odpowiednim miejscem dla takiego wydarzenia” - napisali przedstawiciele parku na swoim profilu

Scott Jurek na te zarzuty (jeszcze) nie odpowiedział.

IB

fot. facebook Scotta Jurka

Jubileusz Pólmaratonu Wtórpol. I to jaki!

$
0
0

Trwają zapisy do 15. edycji Półmaratonu Wtórpol. Impreza odbędzie się pod koniec sierpnia w Skarżysku Kamiennej. Na uczestników czeka tradycyjna trasa, a z okazji jubileuszu - konkurs w którym będzie można wygrać samochód!

Półmaraton Wtórpol debiutował w 2001 roku pod nazwą Półmaratonu Skarżyńskiego. Po dwóch edycjach bieg przyjął nazwę Półmaratonu Rejów, wywodzącą się od jednego z osiedli Skarżyska. Ponieważ mieszkańcy nie skarżyli się na biegaczy, zawody zagościły tam na dłużej. Pod wspomnianą nazwą bieg funkcjonował przez dziewięć edycji od 2003 do 2011 roku. W 2012 roku impreza dołączyła do swojej nazwy sponsora tytularnego.

– Szczerze mówiąc to nie myślałem, że nasza impreza będzie aż tak długo rozgrywana. Jakoś szybko ten czas minął, nawet nie wiem jak to się wszystko stało! – mówi Tomasz Wąsowski, dyrektor zawodów. – Wiele zawdzięczam życzliwości ludzi, którzy wspierają ten bieg finansowo, i dużej liczbie jego przyjaciół. W pierwszej edycji startowało ponad 70 osób, ostatnio ponad pół tysiąca. Jakoś powoli, wspólnymi siłami rozwijaliśmy imprezę – wyjaśnia z radością organizator.

Trasa w Skarżysku od dwóch lat pozostaje niezmienna i prowadzi starą drogą E77. Biegacze mają do pokonania dwie pętle liczące 10 km i 548 metrów. Zawodnicy aż cztery razy podbiegają pod Górę Baranowską. Docierają też do Suchedniowa.

Od roku podczas imprezy rozgrywane są Mistrzostwa Polski małżeństw w półmaratonie.

– Rok temu wystartowało tu około 20 par. W tym roku, mamy nadzieję, że liczba startujących będzie co najmniej dwa razy większa. To jest ciekawa forma rywalizacji, dodatkowo są atrakcyjne nagrody, jak np. weekendowy wyjazd do Zakopanego – zachęca Tomasz Wąsowski.

Półmaraton Wtórpol odbędzie się 22 sierpnia. Start, meta oraz biuro zawodów znajdować się będą przy ul. Wioślarskiej obok Ośrodka Wypoczynkowego „Rejów”. Biuro zawodów czynne będzie w piątek 21 sierpnia w godzinach od 17.00 do 20.00 oraz w dniu imprezy 22 sierpnia od godziny 8.30 do 11.00. Początek biegu o godzinie 12.

W ubiegłym roku zwyciężył Kenijczyk Robert Wambua Mbith z czasem 1:03:15. Wśród kobiet najlepsza była jego rodaczka Agnes Chebet z wynikiem 1:14:58. Najlepszy z Polaków Rafał Czarnecki finoszował z czasem 1:13:24, który dał mu ósme miejsce. Wśród kobiet najlepiej spisała się Ewa Brych Pająk, która finiszowała na czwartej pozycji z rezultatem 1:25:15

Kenijska dominacja w Półmaratonie WTÓRPOL w Skarżysku Kamiennej [ZDJĘCIA]

Półmaraton Wtórpol jest zaliczany do Ligi Festiwalu Biegowego w klasyfikacji „Najlepszy Maratończyk”. Będzie to już jedna z ostatnich szans na zdobycie punktów w tym sezonie przed finałem, który odbędzie się podczas 6. PZU Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdrój w dniach 11-13 września. Polecamy!

Półmaraton Wtórpol w naszym KALENDARZU IMPREZ.

RZ


Pierwszy bieg, pierwszy BPW? „Nie szarżujmy, pytajmy"

$
0
0

Bieg Powstania Warszawskiego to impreza szczególna. Dla wielu uczestników to jedyny bieg w ciągu roku. Startują tu nie tyle z chęci osiągnięcia wyniku, co oddania na swój sposób hołdu uczestnikom wydarzeń z 1944 roku. Stołeczna impreza to dla wielu także dobry początek przygody z bieganiem.

Jak podejść do startu, by nie utrudnić życia sobie i innym? Na co uważać na trasie? O tym w rozmowie z Grzegorzem Zwierzchoniem (na zdjęciu). instruktorem lekkiej atletyki w grupie Skrzydlaci.pl i koordynatorem pacemekerów podczas 25 edycji warszawskiego biegu.

Do biegu zostało kilka dni, wręcz godzin. Nie mieliśmy niestety czasu na przygotowania. Jak więc ukończyć imprezę bezpiecznie, zachowując przy tym miłe wspomnienia z trasy?

Grzegorz Zwierzchoń: Najważniejsze to nie przecenianie swoich możliwości. Nie szarżujmy, zwłaszcza na początku. Jeśli biegniemy na 10 km to pamiętajmy, że będziemy musieli dwa razy pokonać podbieg przy ul. Sanguszki. Nie będzie on straszny jeśli utrzymamy odpowiednią dla nas prędkość. Musimy realistycznie spojrzeć na czas jaki możemy osiągnąć. Rekordu świata nikt z Nas, amatorów nie poprawi.

Ważne jest też, byśmy ustawili się prawidłowo w strefach, czyli w miejscu dla nas wyznaczonym w oparciu o zadeklarowany czas. Sprawdźmy, czy mamy dobry kolor naklejki przy numerze startowym. Jeśli ktoś ma inny to zapytajmy wprost czy pomyliśmy strefy. Rozmawiajmy. W tym roku w BPW wyznaczono więcej stref startowych. Będą też pacemekerzy ze święcącymi balonikami, unoszącymi się wysoko ponad głowami. Warto ustawić się w ich pobliżu, wartoz nimi wcześniej porozmawiać. Są to osoby doświadczone, które prowadziły już biegi.

Co z logistyką naszego startu?

Nie przyjeżdżajmy na ostatnią chwilę. W imprezie bierze udział 10 000 osób. Mogą wystąpić problemy z parkowaniem w pobliżu startu. Utkniemy tylko w korkach. Niektóre ulice będą zamknięte. Jest wyznaczony parking w CH Arkadia i tam warto się udać. Tego dnia posiadacze numeru startowego jeżdżą komunikacją za darmo warto, więc wybierzmy tramwaj lub autobus.

Podczas biegu jeśli zauważymy, że coś się stało na trasie, to na numerze startowym mamy numer do koordynatora medycznego. Nie bójmy się zadzwonić i powiedzieć, że ktoś potrzebuje pomocy. Możemy też dać znać wolontariuszowi. Nie bądźmy egoistami. Szanujmy tych, którzy biegną z nami.

Na trasie są kurtyny. Nie zatrzymujmy się nagle pod nimi w celu ochłodzenia, bo tam jest ślisko. Dodatkowo strefa napojów jest na tyle długa, że nie musimy biec do pierwszych dwóch osób.

A treningiem?

To nie jest już czas na przygotowania. Czwartek to ostatni moment na trening. Później organizm musi się zregenerować.

Co zjeść przed biegiem?

Impreza rozgrywana jest wieczorem, warto więc zjeść obiad wcześniej. Nie można eksperymentować. Powinien to być lekki posiłek. Polecam zupy. Są wakacje i temperatury bywają różne. Zupa nas nawodni, a dodatkowo dostarczy węglowodanów. Jeśli będzie to „pomidorowa”, to przyjmiemy też sporo potasu, który zapobiega odwodnieniu. Jeśli chcemy zjeść mięso, to tylko gotowane lub na parze.

Dzień startu to też nie jest czas na miskę makaronu. Mała porcja makaronu lub ryżu - owszem. Najlepiej zjeść ok. godziny 15-16, maksymalnie na trzy godziny przed biegiem. Poszaleć możemy sobie po biegu.

Na co jeszcze trzeba szczególnie uważać?

Mamy wakacje i jest dużo turystów na trasie, po której biegniemy. Na Krakowskim Przedmieściu, przy Wisłostradzie i fontannach nie brakuje spacerowiczów. Ludzie mogą wchodzić na trasę i musimy być na to przygotowani. Uważajmy. Jeśli nie dbamy o innych, to nie zróbmy sobie krzywdy. Przy całym zaangażowaniu służb, nie da się upilnować wszystkich ludzi. Jedynym rozwiązaniem pewnie byłoby ogrodzenie barierkami całej trasy, ale chyba nie o to w tym wszystkim chodzi.

Jak cieszyć się startem?

Zaprośmy znajomych do kibicowania. Niech będą z wami i biją wam brawo podczas biegu!

Rozmawiał RZ

fot. http://3.bp.blogspot.com

Tak biegaliśmy w BPW w zeszłym roku:

3. PKO Maraton Rzeszowski z niezmienną formułą i nową klasyfikacją

$
0
0

Tak jak w ubiegłym roku „Rzeszowskie święto biegów” wypada w październiku więc warto już zarezerwować ten weekend i przyjechać do stolicy Podkarpacia! - zachęca Piotr Kowal z Run Rzeszów.

Imprezę rozłożono ponownie na 2 dni (3 - 4 października). Biegowy weekend nad Wisłokiem zainauguruje sobotni bieg na 5 km.

– Start na „piątkę” jest najlepszym dystansem na debiut! Ale nie tylko. W zeszłym roku był to naprawdę szybki bieg! Jeśli zależy Ci więc na dobrym wyniku lub prostu marzysz o poprawieniu swojego rekordu życiowego na tym dystansie, to zapisz się i wystartuj w Rzeszowie! – proponuje koordynator imprezy.

Biegiem na Piątkę otworzyli weekend z maratonem w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Do zdobycia w Rzeszowie są też wysokie nagrody pieniężne. – I to nie tylko w klasyfikacji open i kategoriach wiekowych, jak również w innych ciekawych kategoriach – wskazuje Piotr Kowal.

Bieg główny – maraton - odbędzie się tradycyjnie w niedzielę. Tu nagrody są jeszcze wyższe - pierwsze miejsce w open mężczyzn i kobiet wyceniono na 6 tys. zł. – W kategoriach wiekowych również przewidujemy nagrody za trzy pierwsze miejsca. Będzie też kilka innych kategorii – wylicza przedstawiciel organizatora.

Nowością w Rzeszowie będą w tym roku klasyfikacje najlepszych Polaków, zarówno w biegu na 5 km jak i w biegu maratońskim.

Trasa maratonu pozostaje niezmienna. Poprowadzi ulicami centrum Rzeszowa oraz pięknymi terenami wokół kąpieliska Żwirownia. Biegacze będą mieli do pokonania dwie takie same pętle. Start i meta to skwer w centrum galerii Millenium Hall.

– Na mapie trasa jest zawiła. Ale za to płaska, przez co na pewno szybka. Dowodem mogą być wyniki uzyskane w tamtym roku – wskazuje Piotr Kowal przypominając czasy zwycięzców: 2:17:41 Kenijczyka Salasa Too Kiprono oraz 2:56:27 Węgierki Tunde Szabo.

Udany powrót Maratonu Rzeszów. Wygrywają Kenijczyk i Węgierka [FOTO]

Najlepszy z Polaków - Bartosz Olszewski, był szósty.

Bartosz Olszewski o starcie w Rzeszowie: „Miałem kończyć sezon, ale...”

Dla tych, którzy nie są jeszcze gotowi na przebiegnięcie całego dystansu maratońskiego, organizatorzy przygotowali możliwość dokonania tego wspólnymi siłami, poprzez start w Sztafecie Maratońskiej.

– Dystans Maratonu, czyli 42,195 km zostanie podzielony na 5 odcinków: 10 km, 10 km, 7 km, 5 km oraz 10 km. Drużyny składać się będą z pięciu osób, w tym minimum jednej kobiety. Udział w tej wspaniałej zabawie będzie również doskonałą okazją do promocji firm i instytucji. Do 31 lipca można załapać się na niższą opłatę startową! – zachęca Piotr Kowal.

Zaprasza do Rzeszowa.

– Jeśli jesteś zdecydowany i postawiłeś na Rzeszów, to wybierz odpowiedni dla Ciebie dystans i zapisz się już dziś! Regulaminy obu biegów i mapki tras dostępne są na stronie www.runrzeszow.pl! Zapraszamy!

red. / org.

fot. Archiwum

Trwa najdłuższy oficjalny bieg świata. Do pokonania jest...

$
0
0

Zastanawialiście się kiedyś jaki jest najdłuższy, oficjalny i certyfikowany bieg świata? Gdzie się odbywa, jaki ma dystans i jak długo trwa rywalizacja? To Self-Transcendence 3100 Mile Race i odbywa się w nowojorskim Queens'ie.

Twórcą imprezy jest duchowy lider i medytator, niejaki Sri Chinmoy. Jak czytamy na stronie, przesłaniem imprezy jest sięganie wgłąb własnego organizmu i sięganie do granic swoich możliwości. - Nie chodzi o pokonywanie rywali, ale o przekraczanie własnych barier - wyjaśnia Chinmoy.

Bieg ma charakter doroczny i rozgrywany jest na blokowiska przy 164 Place. Zawodnicy krążą wokół zabudowań a nawierzchnią jest głownie beton, ale też place zabaw, boiska i tereny jednej ze szkół wieczorowych. Twardy podłoże to jedno z wyzwań, bo biegu nie ułatwia zmienna temperatura i wysoka wilgotność, a przede wszystkim - samotność na trasie.

Uczestnikami są najtwardsi z najtwardszych, bo formuła przewiduje rywalizację non stop na dystansie 3100 mil, a więc 4 987,7 km (!). W ciągu jednego dnia - maksymalnie 18 godzin biegu - biegacze muszą pokonać minimum 59,6 mili (91,5 km)! Na pokonanie całego dystansu maja maksymalnie 52 dni.

Nie wszyscy mogą tu wystartować - organizatorzy imiennie zapraszają biegaczy na start, uważnie studiując biegowe osiągnięcia. Zawodnicy muszą się wykazać doświadczeniem z biegów ultramaratońskich rozgrywanych w formule etapowej i wielodniowej, oraz "elitarnymi możliwościami wytrzymałościowymi".

Do tej pory pełny dystans biegu pokonało zaledwie 37 osób. Aż 13-krotnie (!) bieg ukończyła pani Suprabha Beckjord. To tak, jakby półtora raza obiegła ziemię.

14 czerwca rozpoczęła się 19. edycja imprezy. Wystartowało 12 osób. Po 39 dniach zmagań z wynikiem 2980,53 mili prowadzi Fin Ashprihanal Aalto. To 44-latek z Helsinek, jeden z najbardziej wytrzymałych ultramaratończyków świata. W ostatnich 18 latach zaliczył już 25 wieloetapowych imprez, w Nowym Jorku biegał 12-krotnie, 7 razy wygrywał.  

Zmagania zakończą się 4 sierpnia.

Strona imprezy: KLIKNIJ

Wyniki online: TUTAJ

Biografie wszystkich uczestników dostępne są TUTAJ

Zdjęcia z imprezy można zobaczyć TUTAJ

Archiwalna relacja Fox5 News:

red.

fot. www.srichinmoyultraphoto.com

Rusza CITY TRAIL onTour. Znamy terminy CITY TRAIL

$
0
0

W poniedziałek, 27 lipca rusza letnia edycja CITY TRAIL – największego cyklu biegów w Polsce. CITY TRAIL onTour potrwa do 7 sierpnia. W tym czasie w każdym z 10 miast, w których dotychczas były organizowane starty zimowe, odbędzie się jeden bieg wakacyjny. Dobra informacja dla czekających na jesienno-zimową edycję – znany jest już kalendarz cyklu Grand Prix.

CITY TRAIL to biegi przełajowe odbywające się w okresie jesienno-zimowym w 10 lokalizacjach w całej Polsce: Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni (które tworzą Trójmiasto CITY TRAIL), Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. W jesienno-zimowej edycji w każdej z nich odbywa się po 6 biegów, a więc łącznie jest ich aż 60.

W trakcie wakacyjnego wydania CITY TRAIL onTour obędzie się w sumie 10 biegów. Nie będzie łącznej klasyfikacji – każdy start będzie oddzielną imprezą, podczas której zawodnicy otrzymają pamiątkowe medale, a najlepsi – zarówno w klasyfikacji OPEN, jak i w kategoriach wiekowych – nagrody ufundowane przez marki Salomon i Etixx. Pula nagród na cały cykl onTour to 60 000 zł.

Zawody będą rozgrywane od poniedziałku do piątku, w godzinach popołudniowych. Start biegu głównego zaplanowany jest na godzinę 19:00. Wcześniej – o 17:30 ruszą zawody dla dzieci i młodzieży na dystansach od 300m do 3km. Biuro zawodów będzie działać od godziny 17:00.

Harmonogram cyklu wygląda następująco: Łódź (27.07), Katowice (28.07), Wrocław (29.07), Poznań (30.07), Szczecin (31.07), Bydgoszcz (03.08), Gdańsk (04.08), Olsztyn (05.08), Warszawa (06.08), Lublin (07.08)

Zapisy i opłaty startowe

Elektroniczne ZAPISY na CITY TRAIL onTour będą zamykane na cztery dni przed każdym biegiem. Dla przykładu, jeśli zawody są zaplanowane na poniedziałek, 27 lipca, panel rejestracyjny będzie działał do godziny 23:59 w czwartek, 23 lipca. Każdy pojedynczy bieg kosztuje 25 zł – w przypadku opłacenia startu za pomocą panelu elektronicznego lub 35 zł – podczas zapisów w dniu zawodów.

Limit miejsc w każdym z miast to  500 osób. W przypadku zawodów dla dzieci i młodzieży opłata startowa wynosi 5 zł bez względu na termin płatności. W zawodach CITY TRAIL onTour Junior nie ma ograniczeń w liczbie startujących.

Trasy CITY TRAIL onTour

Letnia edycja cyklu w większości będzie odbywać się na tych samych trasach, co cykl Grand Prix. Nowe trasy czekają na biegaczy w Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi i Poznaniu. Szczegółowe opisy tras znajdują się na stronie www.citytrail.pl w zakładce „ON TOUR” – Trasy. W każdym z miast zawody będą poprowadzone po leśnej nawierzchni.

Kalendarz Grand Prix CITY TRAIL 2015/2016

CITY TRAIL onTour to zapowiedź tego, co czeka biegaczy w jesienno-zimowej edycji, dlatego już dziś znany jest kalendarz wszystkich 60 biegów cyklu Grand Prix. W tym roku pierwsze zawody odbędą się już 13 września w Bydgoszczy. Zakończenie edycji – 20 marca w Szczecinie i Warszawie. Start zapisów Grand Prix CITY TRAIL 2015/2016 – 13 sierpnia.

Partner tytularny cyklu Grand Prix

Od września przez trzy kolejne edycje największy cykl biegów w Polsce będzie odbywał się pod nazwą CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden.

Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl.

mat. pras.

Półmaraton Henrykowski: "Jedyny taki"

$
0
0

Ci, którzy mieli już okazję przebiec trasę Półmaratonu Henrykowskiego, zgodnie twierdzą, że to trudny, prawie półgórski bieg. Do dnia startu – 8 sierpnia – pozostał niespełna miesiąc, a na liście startowej jest już prawie 200 zgłoszonych osób.

Półmaraton Henrykowski to – jak twierdzą jego organizatorzy – “Jedyny taki bieg”. Jego trasa biegnie przez siedem miejscowości Gminy Ziębice i dwie – Gminy Przeworno. Biegacze nie mogą narzekać na nudę i brak wyzwań – raz jest płasko, raz – w kość dają podbiegi, a na ponad 20-kilometrowej trasie zróżnicowana jest także nawierzchnia dróg. Jednak wszelkie trudy walki z samym sobą wynagradzają niezapomniane widoki.

Każdy, kto ukończy bieg, otrzyma pamiątkowy medal przygotowany specjalnie z okazji tegorocznego Półmaratonu Henrykowskiego. Z kolei na zwycięzców czekają puchary i nagrody pieniężne.

Puchary zostaną przyznane w aż 18 kategoriach: generalnej kobiet i mężczyzn (open), w 10 kategoriach wiekowych (K20 i M20, K30 i M30, K40 i M40, K50 i M50 oraz K60+ i M60+) oraz według klasyfikacji mieszkańców Gminy Ziębice, mieszkańców Powiatu Ząbkowickiego i mieszkańców Powiatu Strzelińskiego. Natomiast nagrody pieniężne otrzymają trzy kobiety i trzej mężczyźni, który jako pierwsi dobiegną do mety.

Zapisy trwają do 31 lipca i odbywają się poprzez stronę internetową Półmaratonu. Po tym terminie zgłoszenia będą możliwe już tylko w dniu zawodów. Do końca lipca wpisowe wynosi 75 zł, jednak w dniu zawodów kwota ta wzrośnie do 100 zł, dlatego też warto jak najszybciej zapisać się i opłacić udział w biegu.

Półmaraton Henrykowski w naszym KALENDARZU IMPREZ.

mat. pras. / red.

Warszawa: Memoriał Z. Szelesta ostatnią szansą na minima MŚ

$
0
0

W niedzielę 26 lipca w Warszawie odbędzie się 1. Memoriał Zygmunta Szelesta. Nasi lekkoatleci będą mieli ostatnią szansę na wywalczenie na polskim mityngu przepustek uprawniających do startu w mistrzostwach świata w Pekinie. Zmagania będzie można śledzić także w internecie.

Memoriał będzie ostatnimi zawodami z kalendarza PZLA, na których można będzie powalczyć o minima na największą imprezę sezonu. .

- Data zawodów została ustalona także z myślą o zawodnikach, którzy będą chcieli potwierdzić, zgodnie z wymogami PZLA, minimum na Pekin. Są oczywiście mityngi zagraniczne m.in.w Londynie czy Sztokholmie ale w Polsce zostaje tylko nasz memoriał – mówi Krzysztof Glinka, sekretarz Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, który jest organizatorem zawodów.

Prócz następów Zygmunta Szelesta, Ojca polskiej szkoły oszczepu, na start w Warszawie zdecydował się m.in. nasz znakomity płotkarz Artur Noga. – W Krakowie na mistrzostwach kraju pobiegł znakomicie, wierzę, że szybka bieżnia na Bielanach pomoże mu ponownie wypełnić wynoszące 13.47 minimum – mówi Krzysztof Glinka

W Warszawie wystartują także sprinterka Anna Kiełbasińska, która na krajowym czempionacie w Krakowie uzyskała znakomite 22.94 na 200m (w stolicy pobiegnie na 100 metrów) oraz Marta Jeschke.

W skoku o tyczce pań m.in. rekordzistka Polski juniorek i medalistka mistrzostw Europy w tej kategorii Kamila Przybyła zmierzy się z aktualną mistrzynią kraju seniorek Justyną Śmietanką. Mocną obsadę będzie miało pchnięcie kulą panów – na starcie Konrad Bukowiecki i Jakub Szyszkowski. Liderka światowych tabel juniorek – Maria Andrejczyk – stanie na starcie rzutu oszczepem pań.

Dodatkową atrakcją będzie pojedynek w mini wieloboju, w który wystartują m.in. Paweł Wiesiołek, Magdalena Sochoń, Izabela Mikołajczyk oraz zawodnicy zagraniczni.

Początek zawodów na stadionie AWF 26 lipca 2015 o godzinie 17:00 (przed-program od 15:45). Otwarcie memoriału połączone będzie z przekazaniem lekkoatletom zmodernizowanego stadionu Akademii Wychowania Fizycznego. Wstęp na trybuny będzie bezpłatny, a dla odwiedzających przygotowywane są także stoiska partnerów i sponsorów.

Tymczasem w piątek przedstawiciele Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki złożą kwiaty na grobie Zygmunta Szelesta na stołecznym cmentarzu na Powązkach.

Transmisja internetowa live zostanie przeprowadzana przez stację KP-Sport i dostępna będzie pod TYM adresem

mat. pras.

W weekend 3 miasta ze zniżką na PZU Festiwal Biegowy


33. Toruń Marathon: I Ty możesz być w elicie!

$
0
0

Organizatorzy 33. Maratonu Toruń - czy też od tego roku Toruń Marathonu - zachęcają do startu w mieście Kopernika w oryginalny sposób. Ci, którzy choć raz w 2015 roku ukończyli dowolny bieg na królewskim dystansie w czołowej „10”, mogą wystartować tu... za darmo.

Zwykle to organizatorzy biegów w prywatnych rozmowach lub przez menedżerów zapraszają elitę, która ma podnieść poziom sportowy i prestiż rywalizacji. W tym przypadku sytuacja się odwraca, bo to sami zawodnicy z czołówek gazet i portali biegowych mogą zgłaszać akces do imprezy bez ponoszenia kosztów uczestnictwa, przynajmniej w zakresie opłaty startowej.

Dla chętnych przygotowano 50 numerów startowych.

– Chcemy, by nasz maraton był transparentny. Nie mamy nic do ukrycia. Nasz bieg nie jest maszynką do robienia pieniędzy, robimy go dla mieszkańców Torunia. Często jeździłem na Leiden Maraton do Holandii. Tam startuje od 8 do 15 tysięcy ludzi i każdy mieszkaniec to przeżywa, żyje wydarzeniem. Chciałbym, by w Toruniu było tak samo. By mieszkańcy byli dumni z maratonu – tłumaczy Ryszard Kowalski, dyrektor toruńskiego TKKF i współorganizator maratonu.

– Oczywiście najpierw maraton musi się nam udać. Mamy młodych ludzi, którzy pracują przy organizacji maratonu. Dyrektorem został Piotr Kaczmarek. Jestem optymistą – wskazuje organizator.

Popularyzacja biegania to jedno. Po cichu Toruń chce nawiązać do czasów, gdy rozgrywane były tu Mistrzostwa Polski w maratonie w 1994 roku. Zwycięzca Janusz Wójcik osiągnął wówczas czas 2:13:55, drugi na mecie Bogdan Jarosz był tylko o 3 minuty wolniejszy.

– Jak na tamte czasy był to dobry wynik. PZLA jednak nie uwierzyło w to osiągnięcie, bo działacze przyjechali jeszcze raz zmierzyć trasę. Wszystko było w porządku. Wynik sportowy oczywiscie jest ważny. przyjemnie jest jechać na maraton, gdzie rok temu osiągnięto czas w okolicach 2:10:00. Jest to jakiś magnes. Przez moment, na starcie można być równi z wyczynowcami. Jednak najbardziej zależy nam zwykłych uczestnikach, którzy startują dla własnej przyjemności – podkreśla Ryszard Kowalski, dyrektor toruńskiego biegu w latach 1983-2006.

Przypomnijmy, że rok temu imprezę zwyciężył Marcin Błaziński (2:20:12), o sześć minut wyprzedzając Łukasza Oskierko. Trzeci był Krzysztof Szczepański. Imprezę ukończyło 627 osób.

Toruń Marathon wystartuje 25 października. Zapisy internetowe już ruszyły. Maratończycy, którzy chcieli by dołączyć do elity biegu na opisanych wyżej warunkach powinni skontaktować się e-mailowo z orgnaiztorem, nie później niż do 25 września.

Którzy polscy zawodnicy ewentualnie mogliby się ubiegać o start w Toruniu? Sprawdźmy wyniki największych imprez:

  • Yared Shegumo – 4. miejsce PZU DOZ Maratonu Łódzki (02:12:14 )
  • Henryk Szost – 9. miejsce Orlen Warsaw Marathon (02:10:11)
  • Bartosz Olszewski - 2. miejsce Leipzig Marathon ( 2:25:16)
  • Jakub Szymankiewicz - 3. miejsce Leipzig Marathon (2:27:00)
  • Andrzej Lachowski – 7. miejsce PKO Cracovia Marathon (02:25:24)
  • Zbigniew Kalinowski - 9. miejsce PKO Cracovia Marathon (02:30:53)
  • Jakub Woźniak – 10. miejsce PKO Cracovia Marathon (02:35:22)
  • Piotr Szpigiel – 1. miejsce PZU Maraton Gdańsk (2:37:27)
  • Michał Sowa, Jarosław Janicki, Krzysztof Misiurek, Piotr Rolbiecki, Krzysztof Procajło,Michał Salak, Marciń Stańczak, Piotr Chodorski, Grzegorz Kos – wszyscy PZU Maraton Gdańsk
  • Rafał Czarnecki, Marcin Stokowiec, Paweł Wysocki, Bartek Ceberak, Karol Grabda, Bartłomiej Olejniczak, Romuald Prószyński, Łukasz Kutryn – wszyscy PZU Maraton Lubelski.

33. Toruń Marathon w naszym KALENDARZU IMPREZ.

RZ

[ZAPISY DO 12.09] Bieg Mundurowych w Krynicy

$
0
0

 

Na prośbę uczestników przedłużamy zapisy do Ogólnopolskim Biegu Mundurowych z okazji 25-lecia Ustawy o Policji. Numer startowy można zdobyć do 12 września do godz. 10:30 (w dniu startu zapisy tylko w biurze zawodów). Opłata startowa to 50 zł. (przy zgłoszeniu należy podać numer legitymacji służbowej).

Prawo startu mają zarówno funkcjonariusze jak i pracownicy cywilni formacji mundurowych. Nie ma limitu zgłoszeń.  Wszyscy, którzy się zapiszą i opłacą startowe otrzymają prawo do startu w dowolnych innych biegach, z wyłączeniem Biegu 7 Dolin (100 km) i Iron Run.

Przypomnijmy, rywalizacja policjantów, strażaków, celników czy żołnierzy poszerza w tym roku program Życiowej Dziesiątki. Start o godz. 11:00 na Krynickim Deptaku, meta w Muszynie, na wysokości Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie.  

Super szybka Życiowa Dziesiątka! Po rekord!

W ramach biegu prowadzone będą klasyfikacje wiekowe kobiet i mężczyzn. Na najlepszych czekają nagrody finansowe i rzeczowe.

Zapraszamy do Krynicy!

Szczegóły Ogólnopolskiego Biegu Mundurowych można znaleźć w REGULAMINIE

Zgłoszenia TUTAJ (należy m.in. podać numer legitymacji służbowej i ew. dodatkowe biegi)

[PROMOCJA] Biegasz w Krynicy - zarabiasz! Unikalna oferta dla Ciebie

$
0
0

Dotychczas na finansowe gratyfikacje za występy w biegach ulicznych czy górskich w Polsce mogli liczyć wyłącznie najszybsi biegacze. Od teraz taką możliwość otrzymują wszyscy zawodnicy, którzy zameldują się na mecie biegu. „Biegaj i zarabiaj” to unikalna w skali kraju akcja promocyjna Fundacji „Festiwal Biegów”, dedykowana uczestnikom PZU Festiwalu Biegowego i posiadaczom Karty Biegacza.

Jak to działa?

Każdy kilometr ukończony przez Ciebie w Krynicy (6. PZU Festiwal Biegowy odbędzie się w dniach 11-13 września), to złotówka przelana na rachunek bankowy przypisany do Twojej Karty Biegacza.


Jak skorzystać z promocji?

Aby przystąpić do promocji, powinieneś zarejestrować się na 6. PZU Festiwal Biegowy i w zgłoszeniu podać numer posiadanej Karty Biegacza. A następnie zarejestrować poprzez formularz (kliknij w grafikę)

Osoby, które zarejestrowały się na Festiwal bez Karty Biegacza, mogą o nią wystąpić i przesłać zgłoszenie do promocji. Kartę Biegacza możesz zamówić TUTAJ.


Dla kogo ta promocja?

Dla biegaczy i biegaczek uczestniczących w biegach 6. PZU Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdrój, którzy posiadają Kartę Biegacza i uaktywnili funkcjonalność pre-paid karty (instrukcja jak to zrobić dołączana jest do Karty). Warunki użytkowania Karty Biegacza z aktywną funkcją pre-paid dostępne są TUTAJ.

Udział w promocji mogą dokonać wyłącznie osoby, które ukończyły 13 lat i dopełniły wszelkich formalności – w tym finansowych – związanych z uczestnictwem w krynickiej imprezie.


Jakie biegi obejmuje ta promocja?

Lista biegów objętych promocją „Biegaj i zarabiaj” w 2015 roku obejmuje konkurencje 6. PZU Festiwalu Biegowego z dystansami od 10 km wzwyż. Są to:

  • Życiowa Dziesiątka
  • Bieg na 15 km
  • Półmaraton
  • Koral Maraton
  • Bieg Górski 34 km
  • Ultramaraton 64 km
  • Bieg 7 Dolin 100 km

Płatności

1 km to 1 zł, 10 km to 10 zł, itd. Sumy kilometrów zaokrąglane będą do pełnych złotówek zgodnie z zasadami matematyki (np. ukończony Koral Maraton na pełnym dystansie 42,195 km to 42 zł dopisane do rachunku Karty Biegacza).

Przelew środków na konto Karty Biegacza, odpowiadający jednostkowo liczbie kilometrów przebytych w biegach 6. PZU Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój, nastąpi do 31 grudnia 2015 roku. Wypłaty środków z rachunku można dokonać zgodnie z zasadami użytkowania karty pre-paid.


Szczegóły promocji dostępne są w regulaminie – TUTAJ

– „Biegaj i zarabiaj” to pierwszy taki projekt w historii polskich biegów, promujący aktywność fizyczną, bieganie i imprezy biegowe, a w szczególności PZU Festiwal Biegowy. Dajemy biegaczom kolejny powód do startu w Krynicy – wyjaśnia Anna Czerwińska, prezes Fundacji „Festiwal Biegów”, inicjatora projektu. – Promocja pozwoli także zaznajomić się z funkcjami, jakie oferuje dziś Karta Biegacza. Program partnerski obejmuje dziś ponad 350 firm, które przygotowały dla posiadaczy Karty zniżki od 5 do nawet 30% na swoje produkty i usługi.

Sam projekt będzie sukcesywnie rozwijany i docelowo obejmie wszystkie biegi PZU Festiwalu Biegowego oraz imprezy partnerskie Fundacji „Festiwal Biegów”, w tym Ligi Festiwalu Biegów. – Rozmawiamy z partnerami – wyjaśnia Anna Czerwińska.  


[PLAN DO MARATONU] Zawalcz z nami o życiówkę!

$
0
0

Pokonanie maratonu nigdy nie jest łatwe, ale staje się łatwiejsze tylko wtedy, jeśli nie zaspaliśmy z przygotowaniami. Dopiero w drugiej połowie maratonu zawodnicy rozumieją wagę systematycznej i wytężonej pracy - przekonuje trener Karol Nowakowski, który przygotował dla Nas drugi z serii poradników przygotowujących do startu na najpopularniejszych dystansach. Tym razem - królewski dystans 42,195 km.

Aby pobrać plan, po prostu kliknij poniższą w grafikę. Plan możesz wydrukować czy wgrać do telefonu czy tabletu, by mieć zawsze przy sobie. Tylko konsekwentna realizacja założeń treningowych przyniesie upragniony cel. 

Na kolejnych stronach poradnika poznacie specyfikę maratonu, dowiecie się jakie doświadczenia biegowe powinien mieć za sobą debiutant, jakich czasów możecie się spodziewać na bazie wcześniejszych osiągnięć na krótszych dystansach, jak radzić sobie z narastającym zmęczeniem, jak przygotować się sprzętowo i jak zasilać organizm w energię podczas biegu, jakie starty kontrolne realizować. 

Ale przede wszystkim - jak trenować by w zdrowiu i biegiem (!) ukończyć swój pierwszy maraton oraz jak łamać pierwsze bariery czasowe - 3h30' oraz 3h. 

Dla osób wybierających się na 6. PZU Festiwal Biegowy i chcących ukończyć festiwalowy Koral Maraton, jeden z najtrudniejszych biegów maratońskich w kraju, mamy garść użytecznych porad. 

Powodzenia! 

Redakcja

[PLAN NA 10 KM] Pobierz, wydrukuj i ćwicz z nami. Życiówka murowana!

$
0
0

Powalcz o życiówkę i nie bój się treningu! - zachęca Karol Nowakowski, ekspert naszego portalu, który w najbliższych tygodniach będzie prowadził Nas przez świat wyników biegowych na najpopularniejszych dystansach.

Co miesiąc na łamach Festiwalu Biegów będziemy publikować porady i plany treningowe dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych biegaczy, dzięki którym przygotujecie się do występów w PZU Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdrój, a także do biegów rozgrywanych w całym kraju. Ale przede wszystkim – zadbacie o swoje zdrowie w czasie treningu!

Nie ma nic gorszego dla ambitnego biegacza niż nieprzemyślany, niedostosowany do aktualnych możliwości program ćwiczeń i startów. A tych nie brakuje dziś w polskim internecie. Korzystając z naszych planów nie tylko macie pewność, że zawierają one merytoryczną wiedzę i oparte są na doświadczeniu profesjonalnego szkoleniowca, doświadczonego w pracy z początkującymi, zaawansowanymi i profesjonalnymi biegaczami, ale też są dostosowane do poziomu i wiedzy o bieganiu, jakie prezentujecie (nie ma się co wstydzić – każdy kiedyś zaczynał).

Więcej – nasze plany skorelowane są z bieżącą działalnością Festiwalu Biegów, a portal jest narzędziem poszerzającym zawartość tej i kolejnych publikacji oraz narzędziem kontaktu z trenerem. Tak, to nie pomyłka – wykorzystując nasze plany w kształtowaniu swojej kariery biegowej macie unikalną możliwość kontaktu ze szkoleniowcem!

Forum internetowe i czaty, które już wkrótce poszerzą zawartość Festiwalu Biegów, będą dla Was narzędziem do koordynacji kolejnych etapów realizacji planów, uszczegóławiania ich i ew. modyfikacji (np. w przypadku kontuzji czy niespodziewanej, dłuższej przerwy w treningu). Forum będzie dostępne dla Was 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i przez 365 dni w roku.

Terminy konsultacji online z naszym ekspertem podany już niebawem na łamach Festiwalu Biegów. Tymczasem przyjrzyjmy się pierwszej z naszych publikacji (kliknij na grafice by pobrać):

Poruszamy w niej zagadnienia dotyczące treningu do biegów na 10 km – bezsprzecznie najpopularniejszego dziś dystansu w Polsce, gromadzącego zarówno amatorów jak i doświadczonych biegaczy, i to w setkach tysięcy osób. Na kolejnych stronach poznacie specyfikę tego dystansu, jego przełożenie na biegi o dłuższym wymiarze trasy. Otrzymacie także konkretne plany treningowe pod wyznaczone przez Was cele – czy to na debiut uliczny czy określony czas na mecie.

Zachęcamy Was do stałego kontaktu z trenerem Karolem Nowakowski poprzez dedykowane narzędzia na naszej witrynie, ale i samą redakcją. Zgaszajcie nam swoje uwagi do publikacji, oczekiwania względem kolejnych części, dzielcie się sukcesami i problemami (oby było ich jak najmniej!). Piszcie do Nas - korespondencja na pewno nie zostanie bez odpowiedzi!

Powodzenia!

Redakcja Festiwalu Biegów  


AKTUALIZACJA

Forum dyskusyjne Festiwalu Biegów już ruszyło. Masz pytania do naszego eksperta? Zadasz je TUTAJ.

Viewing all 16212 articles
Browse latest View live