Quantcast
Channel: Festiwal Biegów | Portal o bieganiu

W Małastowie odbył się Grand Prix Małopolski w biegach przełajowych

$
0
0

W sobotę 23 marca do Małastowa w gminie Sękowa w rejonie Gospody Magurskiej odbył się I Grand Prix Małopolski w Biegach Przełajowych.

- Do tej uroczej miejscowości w gminie Sękowa przyjechało z całej Małopolski i nie tylko grubo ponad 300 biegaczy, a wśród nich nie zabrakło reprezentantów Polski jak Monika Ogórek czy wychowanek UKS Kobylanka Michał Zieleń – relacjonuje Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów i uczestnik imprezy.

Biegacze zmagali się na niełatwych, ambitnych, ale jednocześnie ciekawych i atrakcyjnych widokowo trasach. Mogli w niej startować zarówno zawodnicy z licencją PZLA, jak i również bez licencji PZLA. Każdy startujący otrzymał pakiet startowy, a na mecie pamiątkowy medal i ciepły regeneracyjny bigos. Głównym organizatorem imprezy był UKS Kobylanka, a współorganizatorami m.in. Gospoda Magurska, Fundacja Magura, Gmina Sękowa, Małopolski Związek Lekkiej Atletyki, miasto Gorlice, powiat gorlicki oraz wiele prywatnych firm i sponsorów, którzy włączyli się finansowo i rzeczowo w pomoc przy organizacji tej bardzo ciekawej imprezy. Pomagali też wolontariusze i rodzice zawodników i zawodniczek z UKS Kobylanka, a na trasie biegu wszystkich uczestników dopingował trener UKS Kobylanka Jerzy Dziedziak.

 

- Cieszymy się z tak licznej frekwencji, byli u nas reprezentanci praktycznie wszystkich małopolskich klubów lekkoatletycznych. Gościliśmy również zawodników z zaprzyjaźnionego Klubu Biegacza z podkarpackiego Krościenka Wyżnego. W zawodach pobiegło również wielu zawodników niezrzeszonych w licencjonowanych klubach. Wszystkim biegaczom gratulujemy super wyników i zaangażowania na trasach – dla nas wszyscy jesteście zwycięzcami. Pozostałym sportowcom, którzy nie ukończyli biegu, lub z przyczyn losowych nie mogli wystartować, życzymy szybkiego powrotu do zdrowia – informuje Mateusz Bryg, spiker i organizator zawodów z UKS Kobylanka.

- Cieszę się bardzo, że kolejna duża impreza sportowa zawitała do naszej gminy. Mamy w tym rejonie Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski, a teraz impreza biegowa. Miło patrzeć jak tyle młodych ludzi biega właśnie u nas – podkreśla Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

Nagrody i puchary dla najlepszych biegaczy wręczali przedstawiciele organizatorów, samorządów, trenerzy oraz działacze MZLA z Krakowa.

 

- Jako Fundacja Magura i Gospoda Magurska wspieramy wiele inicjatyw sportowych oraz klubów na naszym terenie. Z radością przyjęliśmy propozycję organizacji takiej imprezy u nas. Do biegów przełajowych mamy wspaniałe warunki, a z przygotowaniem trasy nie było żadnego problemu. Jesteśmy otwarci i za rok zapraszamy do nas – mówi Damian Grądalski, współorganizator imprezy, prezes Fundacji Magura.

- Jestem pod wrażeniem i gratuluję organizatorom, a zwłaszcza działaczom UKS Kobylanka za profesjonalne przygotowanie Grand Prix Małopolski w biegach przełajowych. Cały klub wraz z pozostałymi podmiotami włożył masę pracy w to przedsięwzięcie. Serdecznie im za to dziękujemy – mówi Paweł Czyż, prezes MZLA w Krakowie.

Zawodnicy i zawodniczki biegali na dystansach 300 metrów, 500 metrów, 1000 metrów oraz 2000 metrów. Zawody otwierały tegoroczny cykl Grand Prix Małopolski w Biegach Przełajowych. Patronat honorowy nad imprezą sprawował Rafał Kukla, burmistrz Gorlic oraz Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

- Organizatorom, a zwłaszcza całej społeczności UKS Kobylanka łącznie z zarządem, rodzicami, zawodnikami i przyjaciółmi należą się ogromne podziękowania. Pomyślano nie tylko o dzieciach i młodzieży, ale i o starszych wiekiem amatorach. Impreza zorganizowana profesjonalnie i w imieniu wszystkich biegających serdecznie im za to dziękuję – mówi Marek Podraza, nasz ambasador.

Szczegółowe wyniki zawodów: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Kzee9ykr1xgVxOtGbG-kLMAYZYzDpksK/edit#gid=1774940731

Tekst i foto: Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów


14. Halowe Mistrzostwa Europy Masters w lekkiej atletyce - Toruń, 17-23.03.2024

$
0
0

Wystartowałam w dwóch konkurencjach - w pierwszym i ostatnim dniu mistrzostw:

17.03.2024 na dystansie 3000m i 23.03.2024 na dystansie 1500m

Pierwszy start na bardzo nielubiany przeze mnie dystansie na hali -> 3000m. Ale od teraz chyba już lepiej go lubię :D

Wywalczyłam 4 miejsce kat K40 - najgorszego dla sportowca - ale za to z jakim rezultatem... Nowa życióweczka - 10.40.96 - poprawiona o lekko ponad 15 sekund :D

Start z niewielką rozgrzewką - zapomniałam że do call roomu trzeba iść sporo przed startem  i zdążyłam jedynie potruchtać  :/

 

Mimo to wyszło pięknie :D

Jedyne 'ale' to standard u mnie... po bieganiu w hali - mega alergią - fontanna z oczu i nosa. A w środę na dodatek jeszcze doszło przeziębienie więc kolejny start pod niewiadomą jak organizm się pozbiera :/ Mocna kuracja do soboty była na pierwszym planie. W piątek już samopoczucie dużo lepsze więc decyzja że startuję :)

Ostatni dzień mistrzostw na moim ulubionym dystansie na hali /i stadionie również/ tj. 1500m.

Pełna obaw... jak przeziębienie wpłynęło na formę, ale z ogromnym pozytywnym nastawieniem na walkę. Liczyło się miejsce... Czas w takich imprezach jest zawsze drugorzędny więc liczyła się w dużej mierze taktyka.

Wyszło.. i miejsce medalowe - 3 miejsce i BRĄZOWY medal K40 i wpadła kolejna piękna życiówka - poprawiona o ponad 6 sekund. Moje nowe PB wynosi od teraz 5:00.61. Ehhh niewielki niedosyt też jest... było tak blisko złamania magicznych 5 minut, ale na czas w ogóle nie zwracałam uwagi tylko pilnowałam czołówki :/

ehhh co się odwieczne to nie uciecze :D

 

Cóż za emocje... wszystkie naraz.. Jest co świętować :D

a tym bardziej że złoto też dla Polski więc ja z brązem miałam zaszczyt wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego :)

 

Dziękuję wszystkim za kibicowanie -  jesteście kochani :D

Pozdrawiam

Sylwia Hałaczkiewicz, Ambasadorka Festiwalu Biegów
fot. archiwum autora

Spartan Kubinska Hola Trail 21km

$
0
0

Biegłam już wiele biegów górskich więc Spartan Trail był moim naturalnym wyborem gdy tylko o nim usłyszałam od naszego trenera Spartan Training Group Sosnowiec Marcina. Marzec więc stał pod znakiem Spartan Trail Kubińska Hola 21km i nie mogłam doczekać się tego biegu. W sobotni poranek spotkaliśmy się po 7 razem z kolegami z STG Sosnowiec aby wyruszyć na spotkanie ze Słowackimi górami. Docieramy przed 11, odbieramy pakiety, robimy oficjalne zdjęcie Polaków i poświęcamy jeszcze chwilę na zabawki- włócznią, kółka, linki i twister. Miło było również spotkać Maćka- ambasadora Festiwalu Powoli kierujemy się na Start- od razu pod górkę. O 12:10 startujemy! Myślę, że po raz drugi nabrałam respektu dla Spartana, to zupełnie inne bieganie po górach. Tuż po 2km dostaje pierwszy raz po dupie, podejście było tak długie i strome, że zastanawiałam się jaki świr to układał.

 

Wyzywałam na czym świat stoi i jakbym trenera miała pod ręką to chyba bym go udusiła. W końcu trochę w dół- ale to takie inne w dół. Powalone drzewa, trasa poza ścieżkami, kamienie i błoto. Dużo błota, bardzo dużo błota... Marcin ostrzegał a ja jak zwykle stwierdziłam, że przesadza. No nie przesadzał. 6,5km ostro w górę, ale widoki... wow, zapierały dech! Poczułam to za co kocham najbardziej biegi górskie. Poczułam też cholerne skurcze- a to nowość dla mnie. Pierwszy punkt który niestety ominęłam a ponoć byłam pyszna herbata! Później bieg bliżej niekreśloną droga- po krzakach. I lekko do kolejnego punktu- tam łyk wody, banan i jazda! Trasa cały czas wiodła troszkę pod górkę, troszkę z górki. Zaczęłam nawet myśleć, że uda się zrobić to szybciej niż zakładałam.

 

Koło 17-18km łapie mnie kryzys, szybka wymiana zdań z przyjaciółką i lecę dalej. W między czasie widzę, że chłopaki powoli kończą bieg- Piotrek, później Marcin z Jackiem i Mariusz. A przede mną ostatni zbieg. Który ostro masakrował łydki. Wpadam na metę że łzami w oczach o 16min szybciej niż zakładałam. Otrzymuję medal i resztkami sił hamuje płacz. Tam czekają Marcin i Piotrek- dosłownie zbierają mnie z mety. Dawno żaden bieg mnie tak nie sponiewierał! Doszliśmy do auta i kilka minut później rozpętało się piekło- wiatr i ulewa! Ufff ale mi się udało! Pora na odpoczynek i szykowanie się do następnego wyzwania już za miesiąc...

 

Jeśli chodzi o organizację- Spartan ma ją na najwyższym poziomie, oznaczenie trasy idealne- tasiemki powieszone co 100-200m, nie dało się pomylić (prawie :D) a stera finishera totalnie wypasiona ze sprawną pomocą i obsługą biegacza.

Sandra Pawlik-Niedziela, Ambasadorka Festiwalu Biegowego
fot. archiwum ambasadora

 

Tysiące biegaczy i mnóstwo rekordów. Kto pamięta III edycję Festiwalu Biegowego?

$
0
0

W 2012 roku odbyła się trzecia edycja Festiwalu Biegowego. W tamtym czasie była rekordowa. Przyciągnęła tysiące biegaczy, którzy doskonale się bawili. Pamiętacie te wydarzenia? A może sami braliście w nich udział? Pora trochę powspominać…

III edycja Festiwalu Biegowego 

Festiwal Biegowy odbywał się już czternaście razy. Każda z edycji była wyjątkowa i przyciągała tysiące sportowców. Działo się na nich również bardzo dużo. Tak było chociażby w 2012 roku, podczas III edycji.

Impreza trwała od 4 do 7 września. Wzięła w niej udział rekordowa liczba ponad 4000 zawodników. Na zwycięzców czekała też wysoka pula nagród - aż 450 000 złotych. Nagrodą główną był samochód osobowy Fiat 500.

Odbyło się blisko 20 biegów. Bogaty był również program imprez towarzyszących. Do tego należy dodać wielorakie klasyfikacje dodatkowe. Działo się naprawdę wiele! 

- Liczba ponad 4000 uczestników jest ogromnym sukces biorąc pod uwagę, że to dopiero III edycja naszej imprezy. W rekordowo krótkim czasie udało się nam dołączyć do grona największych wydarzeń biegowych w Polsce. Najbardziej cieszy nas fakt, że osoby biorące udział w festiwalu wracają do nas co rok. Na krynickim deptaku coraz częściej widzimy znajome twarze.

To dla nas najlepszy dowód na to, że wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom większości biegaczy w Polsce i wypełniliśmy lukę w kalendarzu imprez biegowych w kraju. Ogromnym sukcesem jest także pozyskanie Mistrzostw Świata w Biegach Górskich, które odbędą się tutaj za rok - powiedział po zakończeniu imprezy jej pomysłodawca i organizator Zygmunt Berdychowski.

Sportowcy tłumnie przybyli na Festiwal Biegowy

Zawodnicy z ponad 30 krajów rywalizowali m.in. w Życiowej dziesiątce Taurona, na dystansie 10 km z Krynicy-Zdrój do Muszyny, niezwykle trudnym Koral Maratonie czy ultramaratonie - Biegu 7 Dolin. Dzieci mogły się sprawdzić w Biegu Małopolski czy Biegach Deptaka. Pierwszy raz odbył się Bieg Przebierańców. Nie zabrakło również konkurencji na najszybszą rodzinę i najszybszą firmę w Polsce.

Oczywiście nie zabrakło również koncertów, pokazów baletu, występów kabaretów, jarmarków, konkursów dla dzieci czy też targów sportowych. Każdego dnia odbywało się także forum “Sport Zdrowie Pieniądze”, były spotkania z wybitnymi sportowcami, przedstawicielami świata polityki i biznesu. 

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji, wykładów i wypowiedzi m.in.: ówczesnego Ministra Finansów - Grzegorza Kołodko, posła - Romana Koseckiego, wybitnego rosyjskiego alpinisty - Siergieja Bogomołowa, przewodniczącego sejmowej komisji kultury fizycznej - Ireneusza Rasia, a także trzykrotnego olimpijczyka - Grzegorza Sudoła.

W tym roku Festiwal Biegowy odbędzie się już 15 raz. Przypominamy, że trwa wyjątkowa promocja, w czasie której możecie się zarejestrować taniej o 20 procent. Wystarczy wejść TUTAJ, wypełnić formularz i użyć kodu 15FBWIOSNAFB20. Tego nie można przegapić! (MP, fot.: Festiwal Biegowy)

Na Mini Bieg Naftowy w Gorlicach przygotowano wyjątkowy medal

$
0
0

Do darmowego Mini Biegu Naftowego w Gorlicach trwają intensywne przygotowania. Organizatorem imprezy podobnie jak i w poprzednich latach jest Stowarzyszenie Maraton Gorlice. Wiemy już jak będzie wyglądał medal, którzy otrzymają wszyscy uczestnicy biegu. Jest on wyjątkowy.

 

- Wszystkie dzieci i młodzież zapraszamy wraz z rodzicami i opiekunami na kolejny Mini Bieg Naftowy, który odbędzie się na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gorlicach w sobotę 15 czerwca. Jak zawsze zapewniamy emocje, piękną rywalizację, a przede wszystkim świetną zabawę i wiele atrakcji dla najmłodszych i nieco starszych dzieci oraz młodzieży. Zachęcamy do zapisów. Udział w zawodach jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona – informuje Adam Rachwał, prezes Stowarzyszenia Maraton Gorlice.

Celem imprezy jest promocja Ziemi Gorlickiej – światowej kolebki przemysłu naftowego i nestora polskiej chemii Ignacego Łukasiewicza oraz promowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, kulturalnej i społecznej.

PROGRAM ZAWODÓW, DYSTANSE, KATEGORIE WIEKOWE:

13.50 – rozpoczęcie zawodów

14.00 – „Sprawne Smoki” i przyjaciele – 40 m

14.10 – kategoria 0 (2024-2020) – 40 m

14.20 – kategoria 1 (2019-2018) – 100 m

14.40 – kategoria 2 (2017-2016) – 150 m

15.00 – kategoria 3 (2015-2014) – 300 m

15.20 – kategoria 4 (2013-2012) – 600 m

15.30 – kategoria 5 (2011-2010) – 800 m

W każdej kategorii najpierw startują dziewczęta, potem chłopcy.

 

- Biuro zawodów zlokalizowane będzie na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gorlicach. Rejestracja elektroniczna potrwa do 12 czerwca lub do wcześniejszego osiągnięcia limitu 500 uczestników. Przy dużej liczbie uczestników organizator dopuszcza wcześniejsze zamknięcie zapisów – uzupełnia Adam Rachwał.

Zapisy i więcej informacji:

https://zapisyonline.pl/wydarzenie/632,mini-bieg-naftowy-2024

https://zapisyonline.pl/files/_rules/632/Regulamin%20Mini%20Bieg%20Naftowy%202024.pdf

https://www.facebook.com/events/379871164888190/?ref=newsfeed

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów

Foto: archiwum organizatora

Biegiem! Wyjedź z Festiwalu Biegowego nowym samochodem!

$
0
0

Podczas 15 edycji Festiwalu Biegowego nie zabraknie tradycyjnego losowania zwycięzcy samochodu. Nagrodę główną ufundowała firma Koral. Ponownie ktoś odjedzie wyjedzie z Piwnicznej rozpromieniony od ucha do ucha!

Wygraj samochód od firmy Koral! Na Festiwal Biegowy przyjeżdżają każdego roku tysiące biegaczy z całej Polski. Zabawa w Piwnicznej-Zdrój jest fantastyczna. Sportowcy biorą udział w rywalizacji na różnych dystansach. Na starcie pojawiają się całe rodziny.

W tym roku wszystko potrwa od 6 do 8 września. Zapisy na festiwal cały czas trwają. Przypominamy, że tylko do 4 kwietnia zarejestrujecie się taniej o 20 procent! Dodajmy, że zniżka dotyczy wszystkich biegów. Wystarczy użyć kodu - 15FBWIOSNAFB20. Tego po prostu nie można przegapić.

Tradycją stało się, że na zakończenie imprezy losowany jest szczęśliwiec, który wygrywa samochód ufundowany przez firmę Koral. Nie inaczej będzie również tym razem. Znowu ktoś wyjedzie z Piwnicznej nowiutkim pojazdem. 

W ubiegłym roku kluczyki powędrowały do Anny Basiagi. - Nie wierzę, no po prostu nie wierzę – mówiła, kiedy usłyszała swoje nazwisko. Biegła na dystansie dziesięciu kilometrów. Dodjamy, że szczęście było jej pisane dzięki sądeckiemu serwisowi informacyjnemu „Sądeczanin”, partnerowi Festiwalu Biegowego.

- To właśnie w "Sądeczaninie" przeczytałam o Festiwalu Biegowym. Postanowiłam wystartować. Mam samochód, ale już nie nowy. Więc przyda się drugi - dodała Anna Basiaga.

Co zrobić, aby dać sobie szansę wygrania samochodu? Wystarczy ukończyć jeden z tych dystansów:

  • Iron Run
  • Bieg 7 Dolin 100 km
  • Bieg 7 Dolin 61 km
  • Bieg 7 Dolin Górski Koral Maraton
  • Bieg Górski 23 km
  • Półmaraton
  • Bieg Górski 11 km
  • Mistrzostwa Doliny Popradu w Nordic Walking 11 km
  • Sądecka Dycha po rekord

Wrześniowy weekend w Piwnicznej może być zatem jeszcze bardziej udany. Możliwość wygrania samochodu to nie lada gratka! Warto wystartować w Festiwalu Biegowym. (MP, fot.: JM, Festiwal Biegowy)

Dołącz już dziś! Ruszył nabór Ambasadorów Festiwalu Biegowego

$
0
0

Takiej okazji nie może przepuścić żaden biegoholik! Ruszył nabór Ambasadorów Festiwalu Biegowego. Kochasz ten sport? Lubisz aktywność i szukasz nowych wyzwań? To rola idealna dla ciebie! Dołącz już dziś.

Zostań ambasadorem Festiwalu Biegowego

Festiwal Biegowy gromadzi każdego roku tysiące osób. Zabawa zawsze jest znakomita. Do Piwnicznej docierają zawodnicy z całej Polski. W tym roku cała biegowa rodzina spotka się na festiwalu już po raz piętnasty. Jak zawsze, będą to niezapomniane chwile.

Szczególną rolę w całorocznym życiu wydarzenia odgrywają jednak jego Ambasadorzy. To dzięki ich wsparciu fundacja Festiwal Biegów realizuje wiele projektów m.in. PLogging Team Biegamy dla Czystej Polski czy też Klaster Aktywnej Turystyki. 

Kto może zostać ambasadorem? Każdy, kto tylko kocha biegi! Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Pozwoli Wam to na jeszcze większe czerpanie przyjemności ze swoich ulubionych zajęć. Dodajmy, że partnerem tytularnym Programu Ambasadorskiego jest firma Power Canvas.

Jakie wyzwania staną przed Wami?

  • Współtworzenie tekstów na portal www.FestiwalBiegow.pl, Przygotowywanie zapowiedzi, relacji i galerii zdjęć z imprez biegowych, w których uczestniczą;
  • Prowadzenie zapisów na Festiwal Biegowy (z dedykowanym rabatem);
  • Organizacja stoisk informacyjno-promocyjnych w swoich miejscowościach i całym kraju;
  • Kolportowanie materiałów informacyjnych dotyczących biegów w Piwnicznej i projektów realizowanych przez Fundację Festiwal Biegów;
  • Promocja Festiwalu Biegowego w social mediach.
  • Wsparcie organizacyjne wydarzenia (od etapu koncepcji po realizacje)

Czy warto być Ambasadorem Festiwalu Biegowego?
- Oczywiście, że warto być Ambasadorem. Po pierwsze się opłaca i to dosłownie. Po drugie, fajnie się spotykać w ambasadorskim gronie pozytywnie zakręconych biegaczy. Po trzecie, fajnie reklamować to co się lubi czyli bieganie – wyjaśnia Robert Łopuch.

- Zostałam Ambasadorką Festiwalu Biegowego dwa lata temu i była to bardzo dobra decyzja. Dzięki temu mogę aktywnie uczestniczyć w tworzeniu tego wydarzania poprzez udział w różnych projektach – dodaje Roksana Orzyszek.

Nie sposób nie wspomnieć również o licznych korzyściach. Będziecie częścią biegowej rodziny z możliwością prowadzenia blogów startowych w portalu www.FestiwalBiegow.pl i promocją własnych przedsięwzięcia na łamach tego serwisu. Za różnorakie wyzwania będzie też otrzymywali nagrody finansowe i rzeczowe od Fundacji Festiwal Biegów.

Nie się zatem co zastanawiać! Dołączcie do tej niesamowitej drużyny już dziś. Formularz znajdziecie TUTAJ. Nabór trwa do 24 kwietnia. Żaden biegoholik nie może przepuścić takiej okazji! (MP, fot.: Festiwal Biegowy) 

Gorlice zapraszają na darmowy jubileuszowy V Międzynarodowy Półmaraton „Bitwa pod Gorlicami”

$
0
0

Już drugiego maja w Gorlicach odbędzie jubileuszowy V Międzynarodowy Półmaraton „Bitwa pod Gorlicami”. Trasa półmaratonu podobnie jak i w poprzednich latach będzie wiodła po urokliwych trasach z Gorlic przez Kobylankę, Dominikowice, Łysulę, Męcinę Małą, Męcinę Wielką do Sękowej.

-Jednym z celów imprezy jest upowszechnienie wiedzy dotyczącej znaczenia Bitwy pod Gorlicami dla przebiegu I wojny i odzyskania przez Polskę niepodległości – informuje Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów

Organizatorami biegu są Akademickie Koło Polskiego Czerwonego Krzyża i Klub Honorowych Dawców Krwi przy Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Oddział Rejonowy PCK w Gorlicach, a współorganizatorami Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gorlicach, Miasto Gorlice, Starostwo Powiatowe w Gorlicach, gmina Sękowa i Uzdrowisko Wysowa S.A.

 

- Start biegu odbędzie się o godzinie 11 na cmentarzu wojennym nr 91 w Gorlicach tzw. Góra Cmentarna, a meta w Parku Historycznym w Sękowej. Uroczyste zakończenie imprezy odbędzie się o godz. 13.30. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam na ten wyjątkowy bieg - dodaje nasz ambasador.

Uczestnicy biegu startują bez opłaty startowej. Bieg jest darmowy i lista startowa szybko się zapełnia. Prowadzona będzie klasyfikacja open kobiet i mężczyzn. Za miejsca od pierwszego do trzeciego w klasyfikacji kobiet i mężczyzn, najlepsi otrzymają puchary. Pamiątkowe medale otrzymają wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg.

Dodatkowych informacji udzielają:

Dyrektor biegu Łukasz Bełda, email: lukasbelda@wp.pl, oraz Elżbieta Wojna-Dyląg, organizator, email: dylag@agh.edu.pl, tel. 693 435 295

Zapisy oraz więcej szczegółów: https://kepasport.pl/wydarzenie/v-miedzynarodowy-polmaraton-bitwa-pod-gorlicami/

Foto: Archiwum organizatorów


Ruszyły zapisy na 9 Bieg po Oddech Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą

$
0
0

  •  „Bieg po Oddech” to cykliczne wydarzenie organizowane przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą.
  • Biegacze, którzy z jakichkolwiek powodów nie mogą 1 września stanąć na starcie Biegu w Zakopanem, a chcą wesprzeć inicjatywę na odległość, mogą to zrobić z dowolnego miejsca na świecie i swój wynik zarejestrować online. 1 kwietnia br. rozpoczęła się część wirtualna 9.Biegu po Oddech.
  • Każdy uczestnik wydarzenia, wykupując pakiet startowy pomaga w walce z mukowiscydozą - dochód z Biegu przeznaczony jest na wsparcie dla podopiecznych stowarzyszenia.
  • Zapisy ruszyły online na stronie www.bieg.oddychaj.pl

Już po raz 9 Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą zaprasza do wzięcia udziału w „Biegu po Oddech”. Impreza gromadzi biegaczy i amatorów, a wśród nich osoby bezpośrednio dotknięte mukowiscydozą – chorych oraz ich najbliższych.

W zeszłorocznej edycji - w biegach wirtualnym i stacjonarnym - wzięło udział 1377 osób. Każdy uczestnik wydarzenia, wykupując pakiet startowy pomaga w walce z mukowiscydozą, ciężką ogólnoustrojową chorobą o podłożu genetycznym - środki finansowe pozyskane podczas Biegu po Oddech są przekazywane m.in. na rehabilitację, fizjoterapię domową, wsparcie w zakupie leków czy pomoc
psychologiczną.

- Dostęp do nowoczesnych terapii z pewnością zmienił oblicze mukowiscydozy, co nie znaczy, że rozwiązał wszystkie problemy chorych. Pieniądze, które zbieramy m.in. podczas wydarzeń charytatywnych pozwalają na zapewnienie różnych form wsparcia dla naszych podopiecznych - mówi Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. - Dlatego też liczba uczestników Biegu po Oddech, która z każdym rokiem rośnie, tak bardzo cieszy. Z całego serca zachęcam każdego do udziału, w myśl
zasady, że moc biegania, to moc pomagania - dodaje.

 Tradycyjnie uczestnicy będą mieli do pokonania trasę o długości 5 km, którą można przebiec lub przejść np. z pomocą kijów do nordic walking. Podobnie jak w poprzednich latach biegacze mogą wybrać formę udziału w wydarzeniu. Wirtualna formuła rozpoczęła się 1  kwietnia i zakończy się 30 września br. W tym przypadku uczestnik sam decyduje gdzie i kiedy pobiegnie, dedykując swój udział chorym na mukowiscydozę.

Stacjonarny bieg wystartuje z kolei 1 września br. o godzinie 10.00 w Zakopanem. - Zdrowy tryb życia i dobre nawyki są dla nas bardzo ważne, dlatego cieszę się, że wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą rozpoczynamy kolejny, 9. Bieg po Oddech - mówi Mariusz Klepacz, członek Zarządu Santander Consumer Banku, sponsora głównego wydarzenia.

- W zeszłym roku nasze pracowniczki i pracownicy aktywnie włączyli się do biegu wirtualnego - chęć udziału zgłosiło ponad 200 osób. Wierzę, że i w tej edycji połączymy nasze siły, aby razem wspierać chorych na mukowiscydozę i tak wyjątkowy, szczytny cel, jakim jest Bieg po Oddech. Będzie to również wspaniała okazja dla wszystkich, by rozpocząć nadchodzącą wiosnę od sportowych wyzwań i aktywności fizycznej - dodaje Mariusz Klepacz.

Zapisy na 9. edycję „Biegu po Oddech”, zarówno na bieg wirtualny, jak i ten w Zakopanem, rozpoczęły się już 1 kwietnia na stronie www.bieg.oddychaj.pl. Na uczestników czekają zaprojektowane specjalnie na bieg techniczne koszulki Attiq i wyjątkowe medale, a po biegu w Zakopanem poczęstunek, a także charytatywny piknik rodzinny, w nim zabawy i konkursy z nagrodami dla uczestników biegu i ich rodzin.

Głównym Sponsorem wydarzenia jest Santander Consumer Bank, Sponsorami Złotymi - Nosalowy Dwór Resort& Spa oraz Vertex Pharmaceuticals, Sponsorami Brązowymi - Fundacja Inter Cars oraz Skarbiec TFI.

Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. W wyniku defektu genetycznego organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia w wielu narządach, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym.

Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. Jeszcze do niedawna jedyną szansą na przedłużenie życia był przeszczep płuc. Obecnie są już terapie, które działają na przyczynę choroby, a nie tylko łagodzą jej objawy. To leki, które zmniejszają liczbę zaostrzeń, poprawiają parametry funkcjonowania płuc, a w rezultacie wydłużają życie.

Ten przełom w leczeniu dostępny jest tylko dla części chorych, z konkretnymi mutacjami. W Polsce na mukowiscydozę choruje blisko 2000 osób. Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) jest najstarszą i największą w Polsce organizacją działającą na rzecz chorych na mukowiscydozę. Od 37 lat niesie wszechstronną pomoc i wsparcie osobom chorym i ich rodzinom, m.in. prowadzi projekty domowej rehabilitacji, bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, infolinię dla chorych oraz poradnictwo w zakresie pomocy psychologa, prawnika, fizjoterapeuty, dietetyka, finansuje leczenie i fizjoterapię, organizuje warsztaty i szkolenia, wydaje czasopismo „Mukowiscydoza”, a także zabiega o konieczne zmiany w systemie zdrowia.

7. edycja Biegu Jelenia w Tychach

$
0
0

W niedzielę 7.04 odbyła się siódma edycja Biegu Jelenia w Tychach. Trasa liczyła 2 pętle po ok 4 km duktami leśnymi i poza nimi. Na trasie pojawiały się naturalne przeszkody (piasek, konary drzew, błoto, woda).

Organizator zachęcał do udziału następującą informacją "Krzaczory, błocisko, mokry piasek, konary i mech .. a kto wie może i śnieg z lodem - to wszystko zaserwujemy Waszym butom w pięknych okolicznościach paprocańskich lasów.

 

Jeżeli lubicie poskakać między gałęziami niczym łania i napierać na gęstwiny leśne jak ten jeleń to zapraszamy na Bieg Jelenia czyli Otwarte Mistrzostwa Tychów w Biegach Przełajowych."

Był to mój drugi udział w tym biegu więc mniej więcej wiedziałam już czego się spodziewać. Moim celem było ukończenie trasy bez kontuzji i dodatkowych przygód. Gdy byłam pierwszy raz to na drugim okrążeniu błoto pochłonęło mi buta (miałam gumkowe sznurówki) i nie potrafiłam go znaleźć. Dopiero jakiś miły biegacz pomógł mi go odnaleźć. Nie było to zbyt miłe wspomnie chociaż zabawne.

 

O godzinie 11 wszyscy ruszyli na trasę. Ruszyłam średnim tempem by mieć siły na pokonywanie przeszkód. Udało mi się wszystko pokonać bez przygód. To mnie motywowało do przyspieszenia. Stopniowo dogoniłam kilka dziewczyn. Z jedną prowadziliśmy rywalizację od drugiego okrążenia aż do mety wzajemnie się motywując by się nie poddać. To było bardzo fajne. Trasę ukończyłam z czasem 48:30 co dało mi "najlepsze" 4 miejsce. Zarówno open K jak i w kategorii. Pomimo tego jestem zadowolona z biegu.

Jeśli chodzi o organizację to była na wysokim poziomie. Do tego przy dosyć niskiej opłacie startowej był bogaty pakiet startowy. Zawierał butelkę na wodę, plecak, medal oraz posiłek regeneracyjny. Szczerze polecam ten bieg jako odskocznię od wszystkich standardowych zawodów.

Roksana Orzyszek, Ambasadorka Festiwalu Biegowego
fot. archiwum autora

15. Festiwal Biegowy: na Nakle czeka na ciebie ławka olbrzyma Kicarza, tyrolka i romantyczny pomost

$
0
0

Kompleks na Nakle nad Popradem, gdzie od czterech lat staje wielkie Miasteczko Biegowe zamienia się z dnia na dzień w prawdziwy raj dla całych rodzin. Zobaczcie, jakie nowe atrakcje czekają na Was w tym miejscu. 

Już wcześniej centrum zrobione na Nakle wyglądało imponująco. Fantastyczne ścieżki pieszo – rowerowe, specjalny most, który ma połączyć to miejsce z trasą EuroVelo a w sytuacji krytycznej, dzięki łatwym w opuszczaniu blokadom, może służyć jako przejazd dla pogotowia a nawet straży pożarnej.

No i przede wszystkim budynek z pełnym węzłem sanitarnym: prysznicami i ubikacjami oraz wyposażeniem do szybkiej naprawy czy serwisu rowerów, dla tych którzy tu przyjadą na dłużej. Do tego estetyczne, nowoczesne elementy małej architektury – ławki, kosze, lampy ledowe. Jest też mała siłownia i pumptrack, plac zabaw dla dzieci. Prawdziwe „wow”.

To właśnie ta niesamowita infrastruktura i otoczenie zadecydowały o tym, że piwniczańskie Nakło już trzeci raz z rzędu, na trzy dni, zamieni się we wrześniu za sprawą Festiwalu Biegowego w biegową stolicę Polski. Tu również odbędzie się w tym samym czasie Festiwal Lachów i Górali.

Jednak zgodnie z zapowiedziami samorządu, to miejsce nadal doposażane jest o kolejne atrakcyjne elementy. 

- Cały czas realizujemy koncepcję wzbogacania Nakła o takie elementy, które dedykowane są beneficjentom tego miejsca, obok sportowców, czyli rodzinom z dziećmi. Tym samym powstała alejka z rzeźbami zwierząt występujących u nas, czyli między innymi wilków czy niedźwiedzi, które wykonał artysta z Nowego Targu.

Jest też ustawiona ogromna ławka na dwa metry wysoka i na 5 metrów długa, która nawiązuje do legendy o olbrzymie Kicarzu. Przed świętami udało nam się też oddać do użytku długo wyczekiwaną przez dzieciaki tyrolkę. Powstały też altany, w których można się schronić przed słońcem czy deszczem i pogrillować. No i jest już romantyczny pomost nad oczkiem wodnym – wylicza burmistrz Dariusz Chorużyk.

Na tym jednak nie koniec, bo lada dzień zacznie tu działać dodatkowych 40 punktów świetlnych. Cała instalacja podziemna jest już gotowa, został jeszcze tylko montaż samych słupów i lamp ledowych. – To dodatkowe oświetlenie jest między innymi po to, by z Nakła można było korzystać bezpiecznie również w godzinach wieczornych. Tak, żeby to miejsce jak najdłużej tętniło życiem – zaznacza burmistrz. A jak Wam się podoba teraz to miejsce? (ES) Fot.: UMiG w Piwnicznej-Zdroju)

IX Festiwal Biegowy był wielkim, sportowym wydarzeniem. Pamiętacie tę edycję festiwalu?

$
0
0

Biegi, muzyka, strefa EXPO, wspaniała zabawa dla całej rodziny. IX Festiwal Biegowy zapisał się w historii, jako wielkie sportowe święto. Ta tradycja jest jednak kontynuowana. Równie fantastyczna impreza szykuje się także w tym roku!

Festiwal Biegowy od wielu lat jest jedną z największych imprez tego typu w Polsce. Początkiem września gromadzą się na nim prawdziwe tłumy. Tak było również podczas IX edycji, która odbywała się w 2018 roku. W tamtym czasie była rekordowa. 

Łącznie odebranych zostało wówczas ponad 8600 numerów startowych. Do tego nie brakowało warsztatów i seminariów dla biegaczy, spotkań z gwiazdami sportu, stref aktywności i koncertów. Działo się bardzo dużo!

Wszystko oczywiście w gronie amatorów i zawodowców, dzieci, seniorów. Indywidualnie, w drużynach i z rodzinami. Za dnia i w nocy. Przy pięknym słońcu i mżawce. Przez trzy dni w Krynicy-Zdrój nie brakowało biegów oraz pochodów z kijami nordic walking. Każdy uczestniczył w wydarzeniu na różne sposoby, ale z taką samą pasją.

Jak zawsze dużym zainteresowaniem cieszył się chociażby Iron Run. - Jesteście wyjątkowi. Jesteście najtwardsi, najwytrwalsi. Jesteście szczególni! - mówił Marek Tokarczyk, dyrektor sportowy festiwalu do jego uczestników. Łącznie pokonali ponad 141 km. 

W kategorii poniżej 40 lat po raz drugi z rzędu triumfował Artur Jendrych. Wśród starszej grupy najlepszy był natomiast Radosław Ślaski. Rywalizację kobiet wygrała Aneta Ściuba z Lublina.

W Biegu 7 Dolin 100 km, rozgrywanym w ramach Ultramaratonu Wyszehradzkiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nie było mocnych na duet Ewa Majer - Bartosz Gorczyca.

– Na tej trasie biegam i trenuję. Mógłbym ją przebiec nawet bez oznaczeń. To daje mi przewagę, wiem, jak ułożyć bieg – mówił na mecie Gorczyca.

W Koral Maratonie równych sobie nie miał Rafał Czarnecki, który sukcesy na festiwalu będzie święcił również w kolejnych latach. Podobnie zresztą, jak jego żona - Lidia, zwyciężczyni wśród kobiet.

Identycznie ułożyła się pierwsza trójka w Konspol Półmaratonie oraz Życiowej Dziesiątce im. Tadeusza Mazowieckiego. Wygrał Kenijczyk Silas Mwetich, przed rodakiem Nelsonem Kipkogei i Ukraińcem Bohdanem-Ivanem Horodyjskim. U kobiet główne nagrody rozdzieliły między siebie Kenijki Ruth Nundu (zwyciężczyni biegu na 21,097 km) i Christine Mora Oigo (10 km). Polski rekord trasy Życiowej Dziesiątki wybiegała Katarzyna Rutkowska.

Oczywiście nie brakowało też Biegów Nocnych na 5 i 7 km czy marszu nordic walking. W kultowym Biegu Przebierańców zdaniem publiczności wygrała Piękna i Bestia w jednej osobie. W opinii jury przegrała jednak z więźniarką, noszącą na plecach... całe więzienie. 

Z kolei Józef Gucwa z Bobowej, który co roku przyjeżdża do Krynicy z wnukami, obmyślił specjalne przebrania. – Jestem Marszałkiem Piłsudskim. Pomysł wpadł mi do głowy wczoraj wieczorem. Wykorzystałem mundur ze swojego stowarzyszenia historycznego. Biorę w nim udział w rekonstrukcjach historycznych. Wnukom zorganizowałem czapki maciejówki, przygotowaliśmy też tablicę w kształcie Polski. Biało Czerwone barwy miał też „Polonia dla Niepodległej” - bieg na 1918 m. 

Festiwal nie mógł obyć się bez muzyki na żywo. Publiczność porwały m.in. eklektyczna formacja Magda Navarette i Caravana Band, ukraińskie ska-funk spod znaku DrymbaDaDzyga, folkowo-popowa Kruca Banda czy Freeborn Brothers z melancholijnym akordeonem. Wszystkiemu towarzyszyła utalentowana polska młodzież.

Podczas IX edycji festiwalu rekordowa była także pula nagród. Do biegaczy trafiły nagrody rzeczowe i finansowe o wartości aż 650 tys. zł. Nagrodą główną był tradycyjnie samochód osobowy od firmy Koral, który wylosowała Sabina Bartecka, czwarta na mecie Biegu 7 Dolin 64 km.

Festiwal Biegowy to wspaniałe wydarzenie dla całych rodzin. Podobnie będzie również podczas jego jubileuszowej, piętnastej edycji. Odbędzie się już na początku września w Piwnicznej. Niespodzianek nie zabraknie! Zarejestrować możecie się TUTAJ. Warto! (MP, fot.: Festiwal Biegowy)

Cracovia Maraton – wielkie międzynarodowe biegowe święto w Krakowie okiem ambasadora

$
0
0

Cracovia Maraton już za nami. To wielkie międzynarodowe święto biegania w Krakowie trwało dwa dni w sobotę i niedzielę 13 i 14 kwietnia. Zaczęło się w sobotę 17. edycją Cracovia Maraton na Rolkach, później odbył się 17. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX, a wieczorem odbył się Bieg Nocny na 10 km, w którym pobiegło prawie pięć tysięcy zawodników. W sobotnie popołudnie wśród imprez towarzyszących Cracovia Maratonowi zadebiutował również Czaniecki Cracovia Walkathon. Była to wyjątkowa propozycja dla wszystkich, którzy kochają nordic walking. W niedzielę 14 kwietnia odbyła się najważniejsza i kultowa impreza biegowa 21. Cracovia Maraton, w którym wystartowało grubo ponad pięć tysięcy biegaczy, a zwyciężyli Ezekiel Kipkorir (Kenia) i Vitalyne Jemaiyo Kibii ( Kenia).

 

- Miałem okazję po raz kolejny pobiec w Krakowie. W planie był udział w 17. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX oraz Biegu Nocnym na 10 km. Biegałem już tutaj w poprzednich latach. Kraków jak zwykle przywitał biegaczy bardzo gościnnie i tym razem bardzo słonecznie. Dotarłem w rejon biura zawodów już około godziny 11. Biegacze byli wszędzie, jedni pobierali pakiety, inni przygotowywali się do mini maratonu, a część już świętowała ukończenie maratonu na rolkach. Biuro zawodów było zorganizowane rewelacyjnie, bardzo szybko można było pobrać pakiet i skorzystać z różnych stoisk. Nie zabrakło też stoiska Festiwalu Biegów na czele z Kamilą Laskowską oraz innych imprez biegowych w tym wielu zagranicznych. Nasze stoisko cieszyło się wyjątkowym powodzeniem, bo znajdowało się tuż przy wejściu. Udało się nawet trochę w nim popracować i pozachęcać do udziału do naszej imprezy i to nawet skutecznie – relacjonuje Marek Podraza, ambasador Festiwalu Biegów.

Już podczas rozgrzewki na Mini Maraton pojawiła się grupa biegaczy z Kenii i już było wiadomo, kto będzie w czołówce tego biegu. Wśród Polaków nie zabrakło tak znanych biegaczy jak Adam Czerwiński. Mini Maraton wygrał Albert Kipkorir Tonui oraz wśród pań Valentine Jabet. Wśród mężczyzn drugie miejsce zajął Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo, a trzeci był Adam Czerwiński.

- Bieg ciągnął się pięknym sznurem wokół krakowskich Błoni. Kenijczycy od razu narzucili tempo i prowadzili do końca. Panowała wspaniała atmosfera, dopisała też pogoda. Miło było spotkać nie tylko na trasie, ale także w biurze zawodów wielu znajomych biegaczy, którzy odbierali pakiety na bieg nocny i maraton, a wśród organizatorów tej prestiżowej imprezy nie zabrakło też osób z powiatu gorlickiego, mam tutaj na myśli Patryka Korzenia, który powitał mnie na mecie z medalem. Międzyczasie plany się zmieniły i w biegu nocnym nie udało się pobiec. Pozostały wspaniałe wspomnienia i piękne zdjęcie. Warunki w tym dniu dla fotografów były idealne – podkreśla Marek Podraza.

Więcej o imprezie:

https://cracoviamaraton.pl/

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów
fot. archiwum autora

Festiwal Biegów im Wojciecha Korfantego

$
0
0

Tym razem lokalnie i z mężem. W tamtym roku nie udało załapać się na Festiwal biegów im Wojciecha Korfantego więc w tym roku pora na nas.

10km, bieg darmowy, start na Placu Sejmu Śląskiego A meta na Muchowcu. W pakiecie numer startowy z chipem bidon, pomadka, oshee napój i batonik.

 

Przed biegiem spotkamy się z innymi Duchami i jak to bywa w lokalnych biegach, jest cała masa znajomych.

Poczatek choć nie latwy to zgodny z planem. Katowice raczej nie kojarzą się z płaskim terenem ale nadzieja umiera ostatnia, moja umarła gdzieś na 6tym km! 

 

Trasa poprowadzona fanastycznie pod względem widoków i okolic. I bardziej rozrywkowo jeśli chodzi o profil trasy czyli góra i dół, a później góra i dół po to żeby dalej było w górę i w górę i jeszcze lekki podbieg... Celu nie udało się zrealizować ale zaliczam ten Start do tych udanych. Nawet mąż nieźle się spisał jako zajączek.

 

Na koniec zjedliśmy pyszne lody i porą odpocząć.

Za dwa tygodnie debiut!

Sandra Pawlik-Niedziela, Ambasadorka Festiwalu Biegowego
fot. archiwum autora

Grybów zaprasza na Grybowski Bieg Majowy

$
0
0

Burmistrz Miasta Grybów Paweł Fyda oraz Kierownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grybowie zapraszają do udziału w kolejnej edycji „Grybowskiego Biegu Majowego”.

- Majówkowe bieganie odbędzie się na Stadionie Miejskim w Grybowie, 3 maja podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 maja. Serdecznie zapraszamy do udziału – informuje Monika Mikulska, kierownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grybowie.

Zgłoszenia można dokonywać do dnia 21 kwietnia drogą elektroniczną na adres e-mail: mosir@grybow.pl lub https://go.decathlon.pl podając: imię i nazwisko, wiek, rodzaj konkurencji oraz miejsce zamieszkania.

- Celem naszej imprezy jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu wśród dzieci i młodzieży, promocja biegania i popularyzacja nordic walking a także promocja pięknych walorów turystycznych Beskidu Sądeckiego i Miasta Grybowa – dodaje Monika Mikulska.

Rodzaje startów, opłata za pakiet startowy do biegu/marszu: Marsz Nordic Walking: ok. 8 km / 30 zł, osoby 60+ oraz osoby z niepełnosprawnością /brak opłaty, Grybowski Bieg Majowy: ok. 8 km / 40 zł oraz biegi dla dzieci na dystansie: 100 m i 400 m / 0 zł

- W ramach opłaty startowej zawodnicy otrzymają pakiet startowy, pamiątkowy medal, po ukończonym biegu zapraszamy na kiełbaskę z grilla, dla najlepszych zawodników przewidujemy za pierwsze trzy miejsca nagrody rzeczowe – dodaje na koniec kierownik MOSiR Grybów Monika Mikulska.

Zapisy oraz więcej szczegółów:

https://go.decathlon.pl/l/grybowski-bieg-majowy-2024/6617af97-f87a-474b-9e9e-eb84e41c453b

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów
fot. archiwum autora


Parkrun na słodko

$
0
0

Kto też tak jak ja biega żeby żreć więcej ciastków, ręka do góry?!

Ja ostatnio mam szczęście na słodkie parkruny.

 

Dwa tygodni temu 8. urodziny parkrun Pabianice i urodzinowy tort, czekoladowe zajączki. 

Przepiękna pogoda do biegania, świąteczna atmosfera, bardzo dobra frekwencja - bo aż 51 osób na starcie, co jak na tę lokalizację to bardzo dobry wynik, bieg obstawiało także 11 wolontariuszy.

Podziękowania są również: 

- władzom miasta Pabianice - z p. Prezydentem Grzegorzem Mackiewiczem na czele - za obecność, za aktywny udział w biegu, za kibicowanie, za bezalkoholowe szampany, za balona "8", a także za okolicznościowe koszulki dla wolontariuszy

- za czekoladowe zające, które uczestnikom i wolontariuszom ufundowali Łukasz Stencel i Dawid Zakrzewski

- za wielkanocne babeczki, która upiekła żona jednego z naszych wolontariuszy ;)

- wszystkim tym, którzy zrzucili się na urodzinowego torta.

 

Tydzień temu odwiedziłem parkrun Łódź gdzie swoje urodziny świętowała biegowa sekcja klubu Łódź Kocha Sport i częstowałem się pysznymi pączkami.

A teraz w sobotę odbyła się 100 edycja parkrun w Lesie Łagiewnickim i znów kawałek tortu!

Na starcie pojawiły się 84 osoby, które biegnąc i idąc zmierzyli się z jakże piękną trasą Rezerwatu Przyrody.

 

Gratulacje dla wszystkich uczestników wspaniałych czasów, a w szczególności 17 uczestnikom którym udało się ustanowić swoje Nowe PB. W tym też jest i mój rekord na tej trasie. Bo biegłem tutaj po raz drugi, i jakoś bez specjalnych przygotowań udało się polepszyć wynik o kilkanaście sekund. Co nie może nie cieszyć, bo pięciokilometrowa trasa po lesie do łatwych nie należy.

Także trzy soboty z rzędu po bieganiu coś słodkiego mam. Takie parkruny to ja lubię biegać.

Czy w następną sobotę ktoś gdzieś świętuje coś? 

 

Viktor Volkov, Ambasador Festiwalu Biegowego.

fot. archiwum autora

To już w maju! Trwają zapisy do Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki

$
0
0
Każdego roku w ostatnią niedzielę maja, w podpoznańskiej Dąbrówce przy ul. Parkowej, na skraju lasu palędzko-zakrzewskiego, mieszkańcy nie tylko gminy Dopiewo, mogą stanąć na linii startu biegu lub marszu nordic walking o Koronę Księżnej Dąbrówki. W tym roku impreza odbędzie się w Dzień Matki, czyli 26 maja.
 
Tegoroczne opłaty wpisowe za udział w biegu głównym lub marszu nordic walking wynoszą:
MIESZKAŃCY GMINY DOPIEWO /zameldowani/:
do 12 MAJA 2024 r. - TYLKO 60,00 zł!
od 13 do 21 maja 2024 r. - 70,00 zł
POZOSTALI UCZESTNICY:
do 12 MAJA 2024 r. - TYLKO 70,00 zł!
od 13 do 21 maja 2024 r. - 80,00 zł 
 
Wpłat dokonuje się płatnością elektroniczną poprzez panel Przelewy24.pl lub tradycyjnym przelewem, który można zrobić z włąsnego konta, czy choćby na poczcie. Natomiast przepisanie pakietu startowego na innego zawodnika będzie możliwe do 21 maja 2024 r. W związku z tym, że w tegorocznym pakiecie będą koszulki, osoby, które dokonają rejestracji do 17 maja 2024 r. do godz. 12:00 mają gwarancję odbioru koszulki SINGLET do biegania w wybranym przez siebie rozmiarze wraz z odbiorem pakietu startowego!
 
Pozostali muszą liczyć się z ryzykiem odbioru koszulki po biegu, choć wraz z Partnerem Technicznym organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby koszulka cieszyła zawodnika jednak w dniu biegu. 
 
Trasy jak zwykle w całości przebiegają leśnymi duktami w otoczeniu zieleni, a bieg główny na dystansie 10 km stał się już tradycją dla aktywnej części społeczności gminy Dopiewo. Na nieco krótszym dystansie  o długości 7,5 km startują zawodnicy i zawodniczki nordic walking. Dla najmłodszych biegaczy organizatorzy przygotowują trasy biegowe od 200 do 1000 metrów.
 
Ten dzień to swoiste święto biegania dla ludzi w różnym wieku. Organizatorowi zawodów - GOSiR w Dopiewie, bardzo zależy, aby w zawodach uczestniczyło jak najwięcej osób z okolicznych terenów, dlatego opłaty startowe dla zameldowanych mieszkańców Gminy są niższe niż dla pozostałych startujących.
 
 
Pierwsza edycja „Korony Dąbrówki” odbyła się 13 lat temu i z roku na rok cieszy się ona coraz większą popularnością, co bardzo motywuje do przygotowywania kolejnych zawodów. Nabierają one coraz bardziej pokoleniowego charakteru. Często obserwujemy rodzinne zmagania dzieci, ich rodziców i dziadków co sprawia, że ta impreza to dobra lekcja wychowania w kulturze fizycznej.
 
Widać, że podoba się ona zarówno starszym jak i młodszym. Kobietom i mężczyznom. Miłośnikom biegania i marszu nordic walking. Zawodnikom i kibicom.
 
Udział dzieci jest bezpłatny i nie ma limitu zapisów. Dla dorosłych ustalony został limit 500 biegaczy i 150 chodziarzy nordic walking. Na mecie dla wszystkich dzieci jak zwykle przewidziane są złote pamiątkowe medale, a dla dorosłych będą one dedykowane XIII edycji „Korony Dąbrówki”.
 
Zapraszamy zatem do aktywności fizycznej, bo przecież ruch to zdrowie a bieganie „po miękkim” w otoczeniu zieleni, to sama przyjemność! Z każdym rokiem przybywa chętnych, dlatego nie „przegapcie” zapisów. Trasa jest gotowa, więc nie może Was zabraknąć - do zobaczenia na starcie 26 maja! (Opracował: Mariusz Frąckowiak – GOSiR w Dopiewie)

Sportowa zabawa na dziesiąte urodziny! A w tym roku kolejny jubileusz Festiwalu Biegowego

$
0
0

Każda edycja Festiwalu Biegowego była na swój sposób wyjątkowa. Szczególne świętowanie mieliśmy jednak w 2019 roku. Wydarzenie odbyło się wówczas po raz dziesiąty. Atmosfera była jak zawsze fantastyczna!

W tym roku Festiwal Biegowy będzie obchodził kolejną okrągłą rocznicę. We wrześniu odbędzie się już piętnasty raz. Bardzo dużo działo się również podczas dziesiątej edycji. Na brak atrakcji, jak zawsze, nie można było narzekać.

W 2019 roku przez trzy dni w Krynicy-Zdroju biegało i maszerowało 8 705 zawodników, które wystartowały aż 12 348 razy. Przez strefy aktywności, koncerty czy biegowe EXPO przewinęło się wówczas około 15 tysięcy osób.

W programie znalazło się łącznie blisko 30 konkurencji. Paulina Tracz i Bartosz Gorczyca wygrali kultowy Lotto Bieg 7 Dolin 100 km, z historyczną trasą: Krynica - Rytro - Piwniczna - Wierchomla – Krynica.

- Mam mały niedosyt, że nie poprawiłem rekordu trasy. Miałem nieco ponad 10 minut straty do rekordowego wyniku Węgra Csaby Nemetha - 8 godzin i 51 minut z 2012 r. Będzie jednak na to jeszcze okazja. Z Festiwalem Biegowym się nie rozstaję – zapewniał Gorczyca.

Na towarzyszących dystansach wygrywali Cezary Cioch (117 km), Piotr Ranosz i Beata Piątek (80 km), Tomasz Kobos i Martyna Kantor (64 km) oraz Kacper Piech i Natalia Tomasiak (35 km). Rywalizację drużyn na dystansie 100 km rozstrzygnęli na swoją korzyść zawodnicy zespołu „Tajskie Klopsy” - Maciej Dombrowski, Piotr Uznański i Kamil Leśniak.

Tytuł mistrzyni Koral Maratonu obroniła Lidia Czarnecka. Linię mety przecięła z rezultatem 3:15:54 - o 10 minut lepszym niż rok wcześniej. Polski rekord trasy w Życiowej Dziesiątce im. Premiera Tadeusza Mazowieckiego, rozgrywanej w randze Mistrzostw Polski Masters w biegu ulicznym na 10 km (zawodnicy w wieku 35+) poprawiła Katarzyna Jankowska - 32 minuty i 44 sekundy. 

Najtrudniejszą konkurencją 10. TAURON Festiwalu Biegowego był Brubeck Iron Run. Przez trzy dni blisko stu zawodników pokonało aż 160 km, rozłożonych na 9 konkurencji. Wygrywali Artur Jendrych (kategoria 18-39 lat), Radosław Ślaski (40+ lat) oraz Krystyna Macioszek (klasyfikacja generalna kobiet).

– Zwycięstwo bardzo cieszy, ale ono nie jest najważniejsze. Przyjeżdżam tu, bo te trzy dni z tymi ludźmi i w tej atmosferze są warte każdego zmęczenia! – podkreślił Artur Jendrych, dla którego był to już trzeci triumf w tej morderczej konkurencji.

Bohaterami imprezy zostali też Mariola Stasiewicz (wygrane w Krynickiej Mili oraz Krynickiej Pętli 15 km im. Premiera Józefa Oleksego), Patryk Marmon (czwarty triumf w Krynickiej Mili) czy Kenijczycy Evans Kipngetich Tanui (wygrane w Koral Maratonie i Krynickiej Pętli 15 km) i Jayline Chemutai i Mathew Kosgei (oboje wygrywali Życiową Dziesiątkę i półmaraton).

Najmłodsi uczestnicy imprezy biegali na 300 i 600 metrów. W Biegu Małopolski, dedykowanych uczniom szkół z regionu, wystartowało ponad tysiąc małych sportowców. Z kolei hattricka w Nocnym Biegu Rodzinnym ustrzeliła rodzina Połeć z Rudy Śląskiej (wygrywali także w latach 2017-18). Marsze nordic walking wygrała Marzena Spychała.

Sztafetę maratońską rozstrzygnęła na swoją korzyść rodzina Lizaków, która w 14-osobowym składzie przyjeżdża do Krynicy na wspólny weekend relaksu i aktywnego trybu życia. – Biegamy, rywalizujemy, ale przede wszystkim dobrze się bawimy z całą rodziną – mówił Wojciech Lizak.

Rekordową frekwencję miał Bieg Przebierańców. Uczestnicy imponowali kreatywnością, wcielając się na te kilkadziesiąt minut w komiksowych superbohaterów, piratów, wszelkiej maści zwięrzęta, clowna, wróżki, czarownice, rycerzy. Najwięcej braw zebrało 101 Dalmatyńczyków , Święty Mikołaj z saniami ciągniętymi przez Rudolfa oraz „Urodzinowa Dama” Anna Sołtysik, która przygotowała i założyła kolię z brzęczących medali oraz suknię z… numerów startowych wszystkich dziesięciu edycji Festiwalu Biegowego!

W marszu nordic walking „Przegoń zawał” wzięły udział osoby po przebytym zawale, dla których ruch jest dziś niezbędny do normalnego funkcjonowania. W biegu „1 km dalej od cukrzycy” mówiono wiele na temat problemów diabetyków i sposobach przeciwdziałania chorobie, uznawanej za jedną z epidemii współczesnego świata.

10. TAURON Festiwal Biegowy odwiedzili też m.in. brązowa medalistka mistrzostw Europy w biegu na 800m Joanna Jóźwik, pierwsza Olimpijka, która zdobyła Mount Everest Magdalena Gorzkowska, medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w chodzie sportowym Grzegorz Sudoł, była reprezentantka kraju w piłce ręcznej Iwona Niedźwiedź czy legenda polskiego maratonu, mistrzyni świata z 1991 r. Wanda Panfil. Imprezie towarzyszyło forum “Sport, Zdrowie, Pieniądze”.

Dla najlepszych uczestników festiwalu organizatorzy przygotowali rekordowa pulę nagród – 650 tys. zł oraz samochód osobowy. Auto wygrała Urszula Gutowska z Kłobucka. – Nawet nie marzyłam, że wygram. Szok! – mówiła. 

Na krynickim deptaku nie zabrakło też tortu na 10 urodziny festiwalu. – Największą wartością tego wydarzenia są jego uczestnicy – podkreślił Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca wydarzenia.

Wspaniała zabawa czeka nas również w tym roku. Od 6 do 8 września tysiące biegaczy przyjedzie do Piwnicznej-Zdroju. Nikogo nie może zabraknąć. Zarejestrować możecie się TUTAJ. Świętuj z nami kolejny jubileusz! (MP, fot.: Festiwal Biegowy)

Za nami 7 Kudowska Sztafeta Górska – biegi po jednych z najpiękniejszych tras trailowych w Polsce

$
0
0

Blisko 1000 biegaczy stanęło na linii startu Kudowskiej Sztafety Górskiej – zawodów, które w dniach 13-14 kwietnia odbyły się na urokliwych trasach Gór Stołowych. 5 dystansów, od 10 do 75 km, w tym jedyna w swoim rodzaju Sztafeta Górska.

Trasy biegów górskich prowadzą po nietuzinkowych ścieżkach Parku Narodowego Gór Stołowych oraz czeskich Broumovskich Sten. To z jednej strony niesamowite wręcz formacje i labirynty skalne, a z drugiej jedne z najtrudniejszych technicznie szlaków do biegania. Za nami drugie z cyklu czterech zawodów DFBG Group w 2024 roku. Po Zimowym Półmaratonie Gór Stołowych przyszła kolej na Kudowską Sztafetę Górską.

Malownicza Kudowa-Zdrój w weekend została „przejęta” przez biegaczy, którzy startowali oraz finiszowali w samym centrum Parku Zdrojowego.

Kudowska Sztafeta Górska – bieg indywidualny lub w drużynie
Zawody tworzą następujące dystanse: Kudowska Dziesiątka (10 km), Półmaraton Błędnych Skał (21 km), O-Błędny Maraton (42 km), Solo (75 km) i Sztafeta 3x25 km.

Dodatkowo do biegu zaproszeni są również młodsi biegacze w ramach Kids Trail. Sztafeta trzyosobowa mierzy się z odcinkami trasy, którą pokonują w całości zawodnicy dystansu Solo.

- Kudowska Sztafeta Górska to bieg zarówno dla biegaczy początkujących, jak i doświadczonych zawodników nastawionych na mocne ściganie w pięknych okolicznościach przyrody. Ścieżki prowadzą między innymi przez labirynt Błędnych Skał, Szczeliniec Wielki, czeskie Broumovskie Steny, klimatyczną Hvezdę, Skansen w Pstrążnej. To unikatowe tereny, techniczne, ale z pewnością niezapomniane dla tych, którzy je przemierzali, do tego w prawdziwie wiosennej scenerii – mówi Piotr Hercog, ultramaratończyk i organizator zawodów w ramach DFBG Group.


Najlepsze biegaczki i najlepsi biegacze Kudowskiej Sztafety Górskiej
Rywalizacja była duża, w zawodach wzięli udział znakomici biegacze z całej Polski, jak i krajów sąsiadujących. Oto wyniki najlepszych zawodniczek i zawodników:
Sztafeta 3x25 km
Sztafeta Open:
1 Jakub GORZELAŃCZYK, Michał JUREK, Pavel BRÝDL – 06:21:57
2 Jan MRÁZEK, Jan Ferdinand POLÁŠEK, Jan PROCHÁZKA – 06:30:50
3 Miłosz SZCZEŚNIEWSKI, Łukasz JAGIELSKI, Łukasz ADLER – 06:48:44
Sztafeta Kobiet:
1 Ula KAFARSKA, Kasia WOLSKA, Marta BUKOWSKA – 08:52:11
2 Eliza JUSYP, Magdalena ARTYM, Katarzyna WINIARSKA – 09:22:59
3 Dagmara ROZNERSKA, Ewa KOZIOŁ, Małgorzata PIELUSZYŃSKA – 09:56:46
Sztafeta mieszana:
1 Jacek SOBAS, Karolina OBSTÓJ, Mateusz WALKOSZ – 07:37:22
2 Szymon ENGEL, Marta MASTERNAK, Dawid KOTLAREK – 08:09:51
3 Paweł ZAKRZYŃSKI, Magdalena STACHURA, Tomasz MANJURA – 08:20:15
Solo (75 km)
Open kobiet:
1 Jana Mikešová, Salming CZ – 09:08:39
2 Marta Witke-Orlikowska – 10:26:32
3 Karolina Marzec, Dzikie Dziki Gorzów – 10:45:05
Open mężczyzn:
1 Karol Nehring – 08:36:54
2 Daniel Stroinski, Attiq Team – 08:45:15
3 Michał Kościuczyk-Mendyk, Speleoclub Wrocław – 09:05:59
O-Błędny Maraton (42 km)
Open kobiet:
1 Emilia BOGUCKA – BROWAR FORTUNA TEAM, WLKP MOUNTAINS ULTRA – 05:02:59
2 Milena SZUKALSKA, DTR BIEGA MARIO TEAM – 05:08:31
3 Kinga STACHOWIAK, HULTAJ TEAM – 05:13:43
Open mężczyzn:
1 Grzegorz MAŁYGA, RMT TEAM PRO – 03:52:34
2 Tomasz PILARSKI, MARCIN ŚWIERC TEAM – 03:55:19
3 Grzegorz GÓRAL, HEJ HEJ GÓRALU – 03:59:12
Półmaraton Błędnych Skał (21 km)
Open kobiet:
1 Katarzyna FLOREK, AW-SZYBCIEJ-TEAM – 02:05:56
2 Justyna BUKIEL, MAPA-TURYSTYCZNA.PL – 02:09:34
3 Nadiia VARENYTSIA – 02:14:53
Open mężczyzn:
1 Tomasz PASIK, WOLSZTYŃSKI KLUB BIEGOWY/EDENRUN – 01:39:20
2 Jarosław KOTARSKI, TRAIL IS OUR WAY – 01:48:32
3 Filip BUCHERT, JUVENIA GŁUCHOŁAZY – 01:48:58
Kudowska Dziesiątka (10 km)
Open kobiet:
1 Karolina GÓRAL – 00:50:12
2 Daria MOREVA, TRAIL RUNNING SCHOOL – 00:59:58
3 Daria TROJNIAK – 01:00:17
Open mężczyzn:
1 Michał GOŁĘBIEWSKI, DREAM-BIKE BIELAWA – 00:43:08
2 Jakub LEWANDOWSKI – 00:45:27
3 Adam TOMASIAK, KB HARCOWNIK – 00:46:02
Pełne wyniki 7 Kudowskiej Sztafety Górskiej: https://wyniki.b4sport.pl/kudowski-festiwal-biegowy/m1047.html

Kids Trail! Czyli biegi dla najmłodszych
Promowanie aktywności wśród dzieci i młodzieży to jedna z misji organizowanych przez Team DFBG wydarzeń. Kids Trail to najlepszy przykład, jak zachęcać młodszych do sportu i ruchu na świeżym powietrzu. Dzieci od maleńkich, dosłownie stawiających pierwsze kroki, po 11-latków, w podziale na grupy przemierzali dystanse 100, 200 i 400 m po Parku Zdrojowym. Każde dziecko otrzymało pakiet startowy, medal i oczywiście - jak na prawdziwych biegaczy przystało - skorzystali ze specjalnie przygotowanego dla nich punktu odżywczego.

Filmy i spotkania podczas programu towarzyszącego
W sobotę, przed dekoracją najlepszych zawodników, organizatorzy zaprosili zawodników, ich rodziny i kibiców na program towarzyszący. W Teatrze Zdrojowym odbył się pokaz filmu „Biegacze”, pokaz filmu „Życie w biegu” o Piotrze Hercogu oraz spotkanie z głównym bohaterem, które poprowadził jego przyjaciel, wieloletni członek supportu podczas biegowych wyzwań – Wojciech “Kanion” Grzesiok.

Na scenie wystąpił również znany wszystkim biegaczom zawodów DFBG – Wojciech Heliński ze stand-upem: „Ach, jak cudowna jest Panama”. Zwieńczeniem każdego dnia zmagań były dekoracje najlepszych zawodników.

Partnerami Kudowskiej Sztafety Górskiej byli: Salomon, Suunto, Brubeck, Petzl, Dolny Śląsk, Volvo V-Motors, Browar Fortuna, Makarony Czarniecki, Park Narodowy Gór Stołowych, Hotel Amalia, Hotel Kudowa, Kudowa-Zdrój, Uzdrowiska Kłodzkie, Zespół Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Kudowie-Zdroju, Kudowskie Centrum Kultury i Sportu, GOPR Grupa Sudecka, Skansen w Pstrążnej. Patroni medialni: Bieganie.pl, Magazyn na Szczycie, Run and Travel.

W ramach cyklu DFBG Group biegacze mogą zapisać się na dwa kolejne wydarzenia: Supermaraton Gór Stołowych (21-22 czerwca, 4 km, 21 km, 55 km) oraz Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (10 km, 15 km, 21 km, 33 km, 45 km, 68 km, 110 km, 130 km, 240 km).


***
Fundacja Maratony Górskie – DFBG Group to organizacja powstała z pasji do sportu i przyrody. Jednym z jej fundamentów jest popularyzacja aktywności, z głównym naciskiem na biegi górskie i trailowe. Fundacja jest organizatorem największej imprezy biegów górskich w Polsce – DFBG. Roczny cykl biegowy, oprócz wspomnianego Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich, to także: Zimowy Półmaraton Gór Stołowych, Kudowska Sztafeta Górska oraz Supermaraton Gór Stołowych.

 

Festiwal Biegowy na tegorocznej edycji Cracovia Maraton. Tysiące biegaczy i krakowskie ulice!

$
0
0

To wydarzenie zawsze przyciąga tysiące biegaczy. Nie inaczej było również i tym razem. Za nami już 21. Cracovia Maraton. Działo się dużo! Nie brakowało również wątku Festiwalu Biegowego.

Za nami już “Cracovia Maraton”, który odbywa się od 2002 roku. - To najważniejsze wydarzenie biegowe w Krakowie i największy wiosenny bieg na królewskim dystansie w Polsce. Liczy dokładnie 42 km i 195 i przyciąga pod Wawel biegaczy z całego świata. Jest najbardziej międzynarodowym wśród polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. Jak dotąd, w Cracovia Maratonie wystartowali zawodnicy z 70 państw - charakteryzują zmagania organizatorzy.

W tym roku na trasę ulicami Krakowa wyruszyło 5676 biegaczy. Rywalizacja odbywała się na jednej pętli, która prowadziła m.in. przez Nową Hutę. Start i meta znajdowały się na Rynku Głównym. Ponadto, zawodnicy mogli podziwiać najbardziej charakterystyczne budynki w Krakowie - Wawel, Sukiennice, historyczne budowle sakralne, TAURON Arenę Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Kładkę im. Ojca L. Bernatka, stadiony Wisły i Cracovii. Okrążyli również Błonia.

Ostatecznie najlepszy okazał się Ezekiel Kipkorir (czas 2:13:36). Na metę wbiegał przy aplauzie licznie zgromadzonych kibiców. Drugie miejsce zajął Shedrack Kiptoo Kimaiyo, a trzecie Witalij Szafar. Wśród kobiet równych sobie nie miała Vitalyne Jemaiyo Kibii (czas: 2:39:26). Za nią znalazły się Monika Brzozowska i Beata Michałków.

Dodajmy, że na trasie rywalizowali też sportowcy z niepełnosprawnościami startujący na wózkach typu: hand bike, rim push i active wheelchair. Ze względów bezpieczeństwa na wyruszyli 20 min przed biegaczami. Najlepsi okazali się Rafał Wilk i Anna Oroszova.

W strefie EXPO swoje stoisko miał również Festiwal Biegowy. Była to okazja do miłych spotkań z zawodnikami, ciekawych rozmów oraz zapisania się na wydarzenie, które we wrześniu odbędzie się w Piwnicznej. Zarejestrować możecie się również TUTAJ. Biegacze na nudę w ciągu roku zdecydowanie nie mogą narzekać! (MP, fot.: Festiwal Biegowy)